Některé čerpací stanice voní víc než jiné. Testují, jak moc aroma působí na návštěvníky

Eva Srpová Eva Srpová
26. 12. 2017 8:06
Čerpací stanice testují, jak působí vůně na zákazníky. Instalují proto do prostor stanic aroma zařízení. Věří, že tak pozitivně ovlivní ty, kteří se na pumpách zastaví a třeba se sem budou častěji vracet.
Na některých čerpacích stanicích to teď voní víc než jinde. Především kávou.
Na některých čerpacích stanicích to teď voní víc než jinde. Především kávou. | Foto: MOL

Provozovatelé čerpacích stanic se snaží zákazníky zaujmout mnoha způsoby. Nejde jen o to, aby zastavili, natankovali palivo a rychle odjeli. Z nedávného průzkumu agentury GfK Czech vyšlo najevo, že více než čtvrtina zákazníků se rozhoduje, u které čerpací stanice zastaví, podle jiných kritérií než jen kvůli natankování.

Důležité jsou u pro ně faktory, které lze souhrnně nazvat "kvalita doplňkového prodeje". Právě ta má velký vliv na rozhodování zákazníků, u které ze stanic natankovat. 

"Zajímavé byly odpovědi respondentů, že prodejna a její nabídka hrají roli při výběru čerpací stanice, u které budou tankovat. Že je pro ně vždy nebo často rozhodující právě kvalita doplňkového prodeje, deklaruje dokonce třetina těch, kteří preferují prodejny u čerpacích stanic MOL a Shell," komentoval výsledky průzkumu Josef Machala, Mastercard Rewards Program Leader.

Provozovatelé si tedy uvědomují, že prodejny na čerpacích stanicích jsou nejen významnými obchodníky, ale také důležitým faktorem v konkurenčním boji.

Vedle kvalitnějšího stravování, nabídky kávy nebo dalšího občerstvení a modernizace prodejen se někteří provozovatelé čerpacích stanic rozhodli zaujmout i jiné smysly zákazníků. Řeč je o vůni.

Z průzkumů vyplývá, že řidiči se rozhodují, na které čerpací stanicích, i podle kvality občerstvení nebo čistoty na toaletách.
Z průzkumů vyplývá, že řidiči se rozhodují, na které čerpací stanicích, i podle kvality občerstvení nebo čistoty na toaletách. | Foto: MOL

MOL testuje aroma marketing na čerpacích stanicích, které označuje Fresh Corner. Od září na nově rekonstruovaných stanicích probíhala instalace aroma zařízení a v současnosti jich je zhruba dvacet, kde se můžete setkat s voňavějším prostředím.

"Při vstupu do shopu můžete cítit aroma kávy, na dámských toaletách vůni ibišku, pánové mají prostor toalet zpříjemněný citrusy. Káva jako základní komponent našeho konceptu Fresh Corner je tak stavebním prvkem aromatizace prostoru. Společně s čerstvě rozpečeným pečivem je skvělou kombinací a vytváří ucelený dojem útulné kavárny," říká Tomáš Pavlík z tiskového oddělení společnosti MOL.

Na čich i sluch se rozhodla zaměřit i Benzina, která v listopadu oznámila, že testuje vhodnou vůni a podkresovou hudbu, která má řidičům, kteří u čerpací stanice zastaví, navodit dobrou náladu. Pilotní projekt odstartoval na pěti čerpacích stanicích a má se časem rozšířit na celou síť.

Provozovatelé stanic si uvědomují, že řidiči si chtějí na prodejnách především na chvíli odpočinout na cestě a když se budou na konkrétních stanicích cítit dobře, je pravděpodobné, že se sem budou vracet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 2 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy