reklama
 
 

Největší automobilový trh v problémech. Prodeje v Číně klesly poprvé za dvacet let

9. 1. 2019 17:30
Prodej osobních aut v Číně se loni poprvé za 20 let snížil. Klesl o šest procent na 22,7 milionu aut, oznámil dnes Čínský svaz osobních automobilů (CPCA). Navzdory zhoršení hospodářského růstu přináší do budoucna určitý optimismus jednak pokrok v jednáních Číny a USA o vzájemném obchodu, stejně jako pobídky k prodeji ekologických aut, které chystá čínská vláda, uvedla agentura Bloomberg.

Na největší světový trh automobilů má negativní vliv zejména zpomalování růstu čínské ekonomiky, což zasáhlo produkci automobilek po celém světě.

Pokles prodeje v posledních měsících hlásí řada zahraničních výrobců, jako je Ford, Volkswagen, Jaguar Land Rover nebo General Motors. Výrobci v posledních desetiletích vložili do montážních závodů v Číně miliardy dolarů a teď si nejsou jisti, kdy - a zda vůbec - se růst v tomto sektoru obnoví.

To, co se děje v Číně, je odrazem situace v celém světě. Ceny se zvyšují, nafta je v nelibosti a poptávku po nových autech snižují některé nové služby, například sdílení automobilů.

Analytici Goldman Sachs očekávají, že v letošním roce se prodej aut v Číně sníží o sedm procent. Na příští rok už ale počítají s tříprocentním růstem. Naopak podle prosincového odhadu čínského svazu výrobců automobilů (CAAM) bude trh letos stagnovat, protože pokles poptávky po autech s benzinovým motorem by měl kompenzovat růst prodeje elektromobilů.

Ekonomové předpovídají, že růst čínské ekonomiky, která je druhou největší na světě, letos zpomalí na 6,2 procenta z 6,6 procenta vloni. Vyhlídky zhoršují především obchodní spory a také oslabení spotřebitelské důvěry.

autor: ČTK | 9. 1. 2019 17:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama