Nejnovější české auto: Hyundai ix20 již sjíždí z pásů

Radek Pecák Radek Pecák
26. 9. 2010 5:05
Z výrobních linek už sjíždí Hyundai ix20. Viděli jsme, jak se vyrábí
Foto: Radek Pecák

Nošovice - Nástupcem  modelu Matrix se stane Hyundai ix20, jedenáctý typ auta, který se velkých sériích vyrábí v továrnách na území Česka. Oproti Matrixu je auto o čtyři centimetry delší, má o půldruhého centimetru větší rozvor a také větší zavazadlový prostor.

Ten bude mít minimální velikost 360 litrů, ale pokud se posunou posuvní zadní sedačky dopředu, vznikne místo pro náklad až o objemu 440 litrů. 

Sportovnějšímu stylu než v jakém byl stvořen Matrix, odpovídají také použité motory. Nejsilnější je benzinová šestnáctistovka, jejíž 125 koní dokáže vůz rozpohybovat až na 184 km/hod. Tento motor bude spojen se šestistupňovou převodovkou, stejně jako oba diesely. 

Výbava bude solidní

Vůz bude moci být například vybaven systémem start-stop, asistentem při rozjíždění ve svahu, navigací s dotykovou obrazovkou, na kterou se mohou přenášet i obrázky z parkovací kamery. Pokud vůz touto navigací vybaven není, může se obraz parkovací kamery při couvání zobrazovat ve vnitřním zpětném zrcátku.

To jsou všechno prvky, které se obvykle objevují až v automobilech, které spadají do vyšší a tedy i dražší třídy.

Oproti sourozenci, kterým je Kia Venga, bude mít ix20 kvalitnější materiály v interiéru a také měkčí naladění podvozku.

Novinářskou premiéru si auto odbylo v Nošovicích. Skutečnou premiéru zažije příští týden na autosalonu v Paříži.

Vůz do výroby přichází necelý rok poté, co se zde začala dělat Kia Venga. Od ní se však liší řadou vnějších i vnitřních dílů. "Výroba začala 13. září, během října se nový vůz začne distribuovat a 1. listopadu bude zahájen prodej," uvedl mluvčí továrny Petr Vaněk.

Ceny zatím známy nejsou. Podle nepotvrzených informací by měl být Hyundai ix20 dokonce o něco levnější než venga.

Nošovice rozjedou příští rok 3. směnu

V nošovické továrně Hyundai Motor Manufacturing Czech se již vyrábí Hyundai i30, Hyundai i30 kombi a Kia Venga.

Letos je v plánu výroba více než 170 000 aut, v příštím roce by se měla překročit hranice 200 000 vyrobených kusů. Dvě třetiny produkce budou tvořit modely i30 a třetinu vozy Kia Venga a ix20.

Postupně by se měla produkce zvýšit až na plnou kapacitu 300 tisíc aut ročně. Firma kvůli tomu příští rok nabere 1000 lidí a bude se vyrábět ve třech směnách. Zatím funguje pouze noční a ranní směna.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy