Nejlépe se podle průzkumu parkuje v Hradci Králové

Radek Pecák Radek Pecák
2. 9. 2010 9:11
Nejlevnější parkování placené zóně je z velkých měst v Ústí nad Labem
Parkování. Ilustrační foto.
Parkování. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Ať už jste místní obyvatel nebo do města přijedete za prací nebo jako turista, nejlépe se vám bude ze středně velkých měst České republiky parkovat v Hradci Králové.

Vyplynulo to z průzkumu společnosti Empirica, která porovnávala podmínky pro parkování v Ústí nad Labem, Chomutově, Pardubicích, Hradci Králové, Liberci, Českých Budějovicích, Plzni, Olomouci, Opavě, Jihlavě, Zlíně a Karlových Varech. Výzkum se tedy netýkal Prahy, Brna a Ostravy.

Nejlevnější parkování na místech, která spadají pod parkovací hodiny, je na severu Čech. V Ústí nad Labem stojí první hodina v průměru 10 korun, v Chomutově 12. Přes dvacku se musí platit v Jihlavě, Zlíně a Karlových Varech. Ty jsou s průměrnou cenou 25 Kč za první hodinu ze zkoumaných měst nejdražší.

Jen ve čtyřech městech lze platit pomocí SMS

Pokud chcete zaparkovat na placené zóně u automatu, musíte mít stále ještě ve většině měst připravené drobné mince. Jen čtyři města - České Budějovice, Hradec Králové, Chomutov a Ústí nad Labem připouštějí také možnost zaplatit za parkování formou textové zprávy z mobilního telefonu.

Zajímavý je přístup jednotlivých magistrátů k parkováním pro rezidenty. V Karlových Varech dostanou obyvatelé splňující stanovené podmínky parkovací kartu na první vozidlo zcela zdarma. To se týká i podnikatelů, kteří mají v zóně placeného stání svoji provozovnu. Ti pak dostanou takzvanou abonentní kartu.

V Opavě a Ústí nad Labem za rezidentní kartu lidé zaplatí spíše symbolických 400 Kč a v ostatních se ceny pohybují od jednoho do dvou tisíc Kč.

V Hradci úředníky nezajímá registrační značka

Ve Zlíně se sena vlastně nedá určit, protože tam rezidenti platí za parkování stejně jako návštěvníci města v parkovacích automatech prostřednictvím speciální dobíjecí karty. Mají však nižší tarif než návštěvník.

Chytrý přístup k vydávání karet pro obyvatele zvolili v Hradci Králové. Tam kartu (za průměrnou cenu 1133 Kč) dostane člověk a ne vozidlo. Pokud tedy někdo potřebuje zaparkovat před domem služební vozidlo nebo mu zloději ukradli registrační značku a on si musel vyřídit novou nebo si třeba koupil úplnějiný vůz, nemusí kvůli tomu běhat na úřad pro novou kartu. Stejný přístup je i k držitelům abonentních karet. Ti také (za 8280 Kč) dostanou přenosnou kartu.

Stále jen zhruba v polovině zkoumaných měst jsou k dispozici parkovací místa na záchytných parkovištích u MHD nebo parkovací domy.

Parkoviště P+R či parkovací domy jsou někde zadarmo 

Opět lze jen chválit zodpovědné činitele v Hradci Králové. Tam totiž návštěník města, který zaparkuje na parkovišti P+R, neplatí za první den parkování vůbec nic! Cenově velmi přijatelné je také parkování na parkovišti P+R ve Zlíně, kde to stojí na den 25 Kč. V Karlových Varech je naopak nejdražší. Stojí to 250 Kč. Pardubice a Olomouc jsou uprostřed cenové hladiny. Celodenní parkování tam stojí 100, respektive 90 Kč.

Některé radnice se snaží parkování na ulicích regulovat i díky dostupným cenám za parkování v parkovacích domech. Například v Ústí nad Labem je to zcela zdarma, V Opavě stojí 1. hodina pět korun, v Liberci 6. V Hradci Králové pak 15 a v Pardubicích 20. Nejdražší jsou opět Karlovy Vary, kde to stojí přinejmenším 30 Kč.

Absolutně žádnou možnost zaparkovat jinde než na ulici (případně v obchodním centru) návštěvníkům města nedávají v Českých Budějovicích, Plzni, Chomutově a Jihlavě.   

 

Právě se děje

před 11 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy