Británie v roce 2040 ukončí prodej naftových náklaďáků. Nahradí je vodík nebo baterie

Martin Přibyl Martin Přibyl
14. 7. 2021 12:00
Vláda Velké Británie dnes představila další plán na snižování emisí CO2 z dopravy. Po roce 2040 by se v ostrovním království již neměla prodávat nákladní auta se spalovacími motory.
Elektrický tahač Tesla Semi, ilustrační snímek.
Elektrický tahač Tesla Semi, ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Podle nového plánu tamního ministerstva dopravy by se v roce 2035 měl v Británii zakázat prodej spalovacích nákladních aut o hmotnosti 3,5 až 26 tun. Těžší vozy přijdou na řadu nejpozději v roce 2040, pokud to však bude technicky možné, tak i dříve.

Premiér Boris Johnson přitom již v listopadu loňského roku oznámil, že Británie v roce 2030 zakáže prodej konvenčních spalovacích osobních vozů, o pět let později se již nebudou smět prodávat ani hybridy do zásuvky a v nabídce zůstanou jen vodíkové nebo bateriové elektromobily.

Nový plán týkající se nákladních aut má vést k tomu, aby Británie v roce 2050 dosáhla nulových emisí oxidu uhličitého. V tom samém roce by měla bezemisně pracovat i britská železniční doprava, vnitrozemské lety budou muset být bezemisní od roku 2040.

Podle britského ministra dopravy Granta Shappse přitom dekarbonizace dopravy nemá lidi omezovat. "Nechceme lidem zakázat, aby 'dělali věci'. Chceme ale, aby je dělali jinak," cituje ho agentura Reuters.

Součástí změn tak má být akční plán, který má zajistit, aby lidé mohli jezdit na dovolenou nebo za prací a rodinou, aniž by přispívali ke klimatické změně. 

Mezi oborovými organizacemi britských dopravců zatím novinka budí smíšené reakce. Obchodní sdružení Logistics UK je rádo, že existuje pevný plán, jak dosáhnout nulových emisí.

Královská organizace pro nákladní dopravu (Royal Haulage Association) pak cíl obecně podporuje, ale varuje před důsledky. "Vhodné nízkoemisní nákladní vozy zatím neexistují a my nevíme, jestli budou. Není jasné, jak bude přechod vypadat," píše ve vyjádření pro agenturu DPA. Firmy se bojí i vysokých cen bateriových nebo vodíkových nákladních aut a toho, že zůstatková hodnota jejich stávajících vozů se zhroutí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy