Minivůz Škoda Citigo se už prodává lépe než roomster

Radek Pecák Radek Pecák
13. 9. 2012 11:03
Škoda navýšila prodeje i na chřadnoucím západoevropském trhu
Foto: Škoda-Auto

Praha - Stále v růstu pokračuje mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Za dvě třetiny letošního roku, tedy od ledna do srpna dodala svým zákazníkům 633 300 svých automobilů, což je o osm a půl procenta více než ve stejném období loňského roku.

Samotný měsíc srpen přitom dopadl ještě lépe - prodej se zvýšil o 12 procent. Prodaných 67 700 automobilů je nejlepším výsledkem firmy v historii.

Nárůsty Škoda zaznamenala prakticky na všech trzích - dokonce i v západní Evropě, kde prodej nových aut v poslední době poměrně výrazně klesá. Tam však byl růst jen 1,2 procenta, hlavně díky Německu, kde Škoda dodávky navýšila o deset procent.

Ve střední Evropě vzrostl prodej Škody o osm procent na 8500 aut, ve východní Evropě si polepšila dokonce o polovinu s prodejem 11 300 aut.

Nejvíce roste ruský trh

Ještě vyšší dynamiku prokázal trh v Rusku, kde odbyt stoupl o 68 procent na 8300 vozů. Naopak v Číně jde již jen o mírný růst 4,5 procenta a v Indii téměř o devět procent na 2200 vozů. Tam Škoda boduje hlavně s místní verzí Rapidu. Stejně pojmenovaný, ale jiný vůz se v Evropě začne prodávat příští měsíc.

"Navzdory zhoršujícím se ekonomickým podmínkám jsme se téměř ve všech regionech vyvíjeli lépe než trh. Pevně doufáme, že i v nepříznivých podmínkách budeme nadále schopni dosahovat růstu," uvedl člen představenstva odpovědný za oblast prodeje a marketingu Werner Eichhorn.

Nejprodávanějším modelem automobilky je stále octavia, kterou si pořídilo 30 200 zákazníků, tedy o 12 procent více než loni. Výrazně narostly prodeje modelu Yeti, vzrostl i prodej vozu Roomster. Přesto se ho prodalo již méně než novinky Citigo. Ta se ale nevyrábí v žádném ze závodů Škodovky, nýbrž v bratislavské továrně Volkswagenu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V benešovské nemocnici bude omezený režim nejméně ještě v pondělí

Benešovská nemocnice bude fungovat v omezeném režimu přinejmenším ještě v pondělí. Po útoku kryptovirem v noci na středu nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace byly zrušeny. Na nápravě budou přes víkend dál pracovat IT specialisté. Vedení kraje předpokládalo, že počátkem příštího týdne již nucené omezení skončí, aktuální zprávy z nemocnice tomu ale nenasvědčují. "Stále trvá nouzový stav nemocnice, a to zatím do pondělí 16. 12. včetně," řekl mluvčí zařízení Petr Ballek.

Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém. Nemocnici se však podle mluvčího podařilo zajistit, že zaměstnanci dostanou výplaty standardní elektronickou cestou na své účty

Další zprávy