Koncern Volkswagen svolává přes 111 000 aut do servisu. Opravu byste zvládli doma

Martin Přibyl Martin Přibyl
31. 3. 2022 16:56
Německý koncern Volkswagen řeší u automobilů značek Audi, Cupra, Seat, Škoda a mateřské VW doslova žhavý problém. U vybraných modelů hrozí riziko požáru, způsobit ho může uvolněný okrasný kryt motoru.
Motor 2.0 TSI Evo v modelu Cupra Formentor, ilustrační snímek.
Motor 2.0 TSI Evo v modelu Cupra Formentor, ilustrační snímek. | Foto: Martin Přibyl

Svolávací akce se po celém světě týká 111 321 vozidel, které spojuje to, že mají pod kapotou benzinový motor 2.0 TSI Evo. U aut se může uvolnit okrasný plastový kryt motoru, který se následně může dostat do kontaktu s horkými částmi motoru, a pokud se roztavený kryt následně potká s ještě žhavějšími součástmi, jako je třeba turbodmychadlo, hrozí nebezpečí požáru.

Konkrétními problematickými modely jsou Audi Q3 a TT, Cupra Ateca, Formentor a Leon, Seat Tarraco, Škoda Karoq, Kodiaq, Octavia Superb a konečně Volkswagen Arteon, Golf, Passat, T-Roc a Tiguan. Postižená auta byla vyrobena v letech 2020 až 2022. V případě Volkswagenu již mělo být zaznamenáno šestnáct případů, kdy auto skutečně začalo hořet. 

Nejvíce vozů, jichž se svolávací akce týká, je v Německu: přes 55 000. V Česku je množství o poznání nižší, podle vyjádření českého zastoupení Škody pro web Svolávačky.cz se jedná o 2028 aut. Ostatní koncernové značky jsou u nás zasaženy podstatně méně, podle zástupce importéra Porsche ČR Filipa Stoulila jde o 27 vozů Audi, 116 Seatů a Cuper a 436 Volkswagenů.

Řešení problému je přitom velice jednoduché. V autoservisu prostě "nacvaknutý" kryt motoru sundají. Trvá to několik minut. Upravený kryt přitom zatím není k dispozici, proto musí majitelé postižených vozidel jezdit bez něj. Na funkčnost by to však nemělo mít žádný, případně zásadní vliv.

Svolávací akci by si majitelé hypoteticky mohli vyřešit i doma, automobilky však musí výměnu provést v servisu především z legislativních důvodů. Příslušný servis pak bude také vědět, koho pozvat na instalaci upraveného krytu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Web Ředitelství silnic a dálnic obnovil po úterním kybernetickém útoku částečně provoz

Web státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je opět částečně funkční. V úterý ho ochromil kybernetický útok a server byl od té doby nedostupný, nebo na něm nebyl žádný obsah. Nadále však mimo provoz zůstává server, na kterém organizace zveřejňuje dopravní informace. Počítačové systémy ŘSD počátkem tohoto týdne napadl software, který zašifroval data. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) byl kybernetický útok na profesionální úrovni.

Ještě v sobotu kolem poledne bylo na webu ŘSD pouze logo organizace a nápis "Omlouváme se, probíhá nahrávání obsahu." V neděli odpoledne už má úvodní stránka původní podobu z doby před útokem. Nefungují ale sekce webu týkající se veřejných zakázek a technických předpisů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zvýšit potravinové zásoby státu na 15 dní by stálo až 12 miliard, řekl šéf Správy státních hmotných rezerv

Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly spotřebu na zhruba 1,3 dne. Navýšení zásob potravin na 15 dní by stálo až 12 miliard korun. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Ministerstvo zemědělství v současnosti navrhuje navýšit rozpočet organizaci spravující státní zásoby o půl miliardy korun.

O navýšení zásob potravin ze tří na 15 dní rozhodla předchozí vláda koncem loňského roku, uvedl Švagr. "Těch 15 dnů ale není záležitost příštího roku. Vloni byla dohoda, že bychom měli jít na těch 15 dnů v příštích 15 letech," upozornil. Vláda to ale může změnit, dodal. Naplnění skladů na více než dva týdny by vyšlo stát při současných cenách na 11 až 12 miliard korun, odhadl Švagr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy