reklama
 
 

Diktátorovo auto zatím nikdo nechce. ARO po rumunském vůdci Ceaušeskovi nenašlo kupce

3. 2. 2019 18:33
Bleděmodré ARO 304 kdysi vlastnil rumunský komunistický diktátor Nikolae Ceaušesku. Jezdíval s ním prý na lov, anebo ho používal při oficiálních návštěvách. Poté ho pořídil rumunský podnikatel, který si nyní odpykává trest ve vězení. Právě proto před pár dny šlo auto do dražby, nicméně nikdo si ho nepořídil. Bude ale druhá šance, kdy státní správa stanoví nižší pořizovací cenu.

Rumunská daňová správa ANAF se rozhodla prodat v aukci jeden z automobilů někdejšího komunistického diktátora Nicolae Ceaušeska. Doufala, že dražba přiláká pozornost široké veřejnosti, dnešní aukce terénního auta ARO 304 ale nezaujala jediného kupce, uvedla agentura Reuters.

Modrý automobil byl vyroben speciálně pro Ceaušeska v roce 1977 a má mimo jiné kožené sedačky. Vyvolávací cenu daňová správa stanovila na 137 500 lei (746 000 Kč).

Vozidlo pro exprezidenta vyrobila dnes již nefungující rumunská automobilka ARO. Nyní se vůz nachází spolu s dalšími pěti podobnými automobily v hangáru na okraji Bukurešti. Ceaušescu auto používal při oficiálních návštěvách či výpravách na lov.

Daňová správa auto zabavila rumunskému podnikateli, který si nyní odpykává trest 12 roků vězení za korupci. Ten automobil koupil během prodeje státního majetku po roce 2000. ANAF již uvedla, že zkusí vozidlo vydražit znovu, tentokrát stanoví nižší vyvolávací cenu.

Ceaušescu se dostal k moci v roce 1965 a postupně si začal pěstovat kult osobnosti. Jeho vláda udělala z Rumunska jednu z nejchudších zemí Evropy a provázely ji tvrdé represe vůči odpůrcům. Jen v posledních dnech režimu na konci roku 1989 zahynulo zhruba 1200 lidí. Sám Ceaušescu byl i s manželkou 25. prosince zastřelen ve městě Targovište. Jejich popravě předcházel rychlý proces vojenského soudu.

Dražba auta bývalého rumunského diktátora nepřilákala jediného kupce | Video: Istorie Religie Civilizatii TVR Romania, Soferul |  00:44

autor: ČTK | 3. 2. 2019 18:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama