Continental Barum investuje miliardy, zvýší výrobu v Česku

Radek Pecák Radek Pecák
26. 6. 2014 6:20
Díky investici za téměř čtyři miliardy korun se výroba pneumatik pro nákladní vozy a autobusy téměř zdvojnásobí.
V Otrokovicích vyrábějí přes 20 milionů pneumatik ročně.
V Otrokovicích vyrábějí přes 20 milionů pneumatik ročně. | Foto: Continental

Otrokovice – Nové výrobní linky na pneumatiky pro nákladní vozy a autobusy začne na podzim spouštět továrna Continental Barum v Otrokovicích na Zlínsku. Kvůli rozšíření výroby investoval německý majitel do výstavby zcela nové haly, další prošla zásadní rekonstrukcí.

Díky investici za téměř čtyři miliardy korun se do roku 2016, kdy bude investice kompletně dokončena, výroba nákladních pneumatik téměř zdvojnásobí z nynějších zhruba 900 tisíc až na 1,6 milionu kusů ročně.

Počet zaměstnanců závodu má stoupnout ze současných 4400 o přibližně 360 lidí. Nábor již začal a lidé budou postupně nabíráni v příštích dvou letech v návaznosti na termíny spouštění jednotlivých linek.

„V současné době jsou již prakticky všechny volné prostory v areálu závodu zastavěné, haly a přístavby vyrostly i v bývalých dvoranách,“ řekl online deníku Aktuálně.cz mluvčí společnosti Zdeněk Novák. Možnosti dalšího navyšování kapacity výroby jsou proto ve stávajícím areálu již omezené.

Otrokovický závod německého koncernu Continental nyní vyrábí přes dvacet milionů pneumatik ročně. Příchod korejského konkurenta Nexen do žatecké průmyslové zóny nechce nekomentovat. "Nebudeme se vyjadřovat," uvedl k tomu Novák.

Obouvají i supersporty

Letošní novinkou je nová generace pneumatiky pro osobní vozy nazvaná Barum Bravuris 3. „Obchodníci je už mají k dispozici, s vlastnostmi se prakticky seznámí během léta,“ upřesňuje Novák. Jde o letní pneumatiku vhodnou i pro výkonnější vozy.

Značka Barum už ale zdaleka není nosnou výrobní náplní pro otrokovický závod. „Nyní vyrábíme technologicky nejvyspělejší pneumatiky pro osobní vozy ze všech typů, které koncern Continental nabízí,“ říká Novák. Typů pneumatik stále přibývá.

V Otrokovicích vzniká například i pneumatika ContiSportContact VMax, která je vhodná i pro supersportovní vozy s maximální rychlostí 360 kilometrů v hodině. Nebo pneumatika s technologií Contiseal, která má v sobě speciální lepivou vrstvu schopnou zacelit otvor například po proražení hřebíkem. Novinkou posledních sezon jsou také speciální „tiché“ pneumatiky Contisilent s tlumící vložkou z polyuretanové pěny.

Vývoj zůstává v Německu

Zajímavý je příklad pneumatiky Continental ContiForceContact vyvinuté pro vlastníky sportovních aut zajíždějících rovněž na závodní okruhy. S vývojem pomáhali i samotní členové tuningových klubů. Vyrábějí se v nejmodernějších halách otevřených na počátku tisíciletí.

Continental Barum je podle Nováka připraven i na další nové trendy, které mimo jiné přinese rostoucí zájem o speciální pláště pro elektromobily.

Pláště, které se nakonec vyrobí v Otrokovicích, vyvíjejí specialisté v Německu. Továrna ale vyrábí prototypové série, které se pak testují. Přímo v Otrokovicích pracuje 50 testovacích jezdců. Ti jezdí jak na tuzemských silnicích, tak i na sněhu a ledu za polárním kruhem či v horkých oblastech Evropy.

Tržby kolem 50 miliard

Hospodářské výsledky za rok 2013 firma Continental Barum ještě nezveřejnila. V roce 2012 utržila 53,77 miliardy korun, zisk činil 2,73 miliardy korun. V roce 2011 podnik utržil 47,86 miliardy korun se ziskem 1,93 miliardy korun.

Koncern Continental patří mezi přední subdodavatele automobilového průmyslu. Zaměstnává přes 177 000 lidí ve 46 zemích světa. V České republice do něj patří výrobní a prodejní jednotky v Adršpachu, Brandýse nad Labem, Frenštátě pod Radhoštěm, Jičíně, Otrokovicích a Trutnově.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 7 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy