Červen je zatím nejlepší měsíc roku. Prodeje nových aut klesly za pololetí o čtvrtinu

Ilustrační foto.
10. Kia Ceed: 1686 ks (-19,9 %)
9. Hyundai Tucson: 2130 ks (+ 25,8 %)
8. Škoda Kodiaq: 2591 ks (- 23,8 %)
7. Škoda Superb: 2629 ks (- 3,5 %)
Foto: Škoda Auto
Martin Přibyl Martin Přibyl
7. 7. 2020 12:00
Zejména v důsledku pandemie koronaviru a s tím spojenými opatřeními spadly prodeje nových aut v Česku za první pololetí o čtvrtinu oproti loňskému roku. Vyplývá to z dat Svazu dovozců automobilů. K většímu poklesu došlo u ojetin, jejich prodeje klesly podle zjištění on-line tržiště Carvago o více než 40 procent.

V červnu 2020 bylo u nás přihlášeno 20 771 nových aut. Je to sice přibližně o pět procent méně než vloni, ale trh se tak po několikaměsíčním koronavirovém strádání dostal prakticky na úroveň loňských čísel. V březnu byl propad 36procentní, v dubnu se prodala méně než polovina aut ve srovnání s rokem předchozím a květen znamenal pokles o 44 procent.

Relativně pozitivní výsledky za červen vylepšují smutný pohled na celou první polovinu roku, kdy prodeje klesly o 26 procent na 95 029 aut. Trh s ojetinami je na tom podle společnosti Carvago ještě hůře, klesl o více než 45 procent (více zde).

Mezi značkami se v nových autech tradičně nejlépe dařilo Škodě, klesla sice o 17 procent, ale prodala 36 551 aut. Druhý Hyundai zvládl navzdory 7% poklesu 7999 vozů, třetí Volkswagen zaznamenal sešup o 29 procent a dodal 7665 aut. Na čtvrtém místě je Dacia (4722 vozidel) a pátá Toyota (4180 ks).

Nejprodávanějšími modely jsou Škoda Octavia (10 410), Škoda Fabia (8265), Škoda Scala (3906), Škoda Karoq (3794) a Škoda Kamiq (3776). Až na šestém místě je první "neškodovka" Hyundai i30. Detailní pořadí deseti nejoblíbenějších aut najdete v galerii.

Statistiky ukazují i příklon Čechů k autům do zásuvky. Elektromobilů se za první polovinu roku prodalo podle statistik SDA 1254, vloni jen 360. Z řádu promilí tak podíl elektroaut dosáhl na 1,32 procenta. Podobně roste zájem o plug-in hybridy, jejichž množství vzrostlo ze 129 na 746.

"Dominance Škody je zajímavá, dostala se na tržní podíl více než 40 procent," komentuje výsledky partner EY Petr Knap. Červnový výsledek je podle něj mírně nad očekáváním, půlroční pokles o 33 500 aut již tak slavný není.

O celkovém výsledku prodejů nových aut za rok 2020 rozhodne podle Knapa září a říjen. "Propady budou pokračovat, automobilky vyprodají skladové zálohy a budou omezené dlouhou dodací lhůtou. Pokud ale bude ekonomická nálada alespoň mírně optimistická, dostaneme se na začátku podzimu na podobné, v procentech jednociferné propady jako v červnu," myslí si.

V takovém případě by trh místo odhadovaných 25 až 35 procent měl ztratit spíše 15 až 25 procent. "Operujeme ale s odhadem, že trh s automobily na konci roku klesne meziročně o 20 procent. V některých zemích to bude ještě více," řekl nedávno Hospodářským novinám šéf českého zastoupení Škody Luboš Vlček.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních

Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který federálním zaměstnancům zakazuje používat čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok na vládních zařízeních. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům v poslední době hrozí, že aplikaci ve Spojených státech zakáže úplně.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Ozbrojenec drží tři rukojmí v bance v Le Havru, další tři propustil

Ozbrojený muž dnes zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre. Během vyjednávání s policií tři rukojmí propustil, informovala francouzská média. Podle zdrojů televizní stanice RTL se domáhá osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahuje zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavním městě. Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením.

Policii se propuštění tří rukojmích podařilo dosáhnout po několika hodinách vyjednávání, přičemž nikdo nebyl zraněn.

Zdroj: ČTK
Další zprávy