reklama
 
 

Čerpacích stanic na zemní plyn je v Česku již čtyřicet

21. 6. 2012 8:36
Nová plnící stanice je v centru Prahy, na Žižkově

Již čtyřicet plnících stanic pro vozy jezdící na stlačený zemní plyn je v současnosti na území Česka. Poslední otevřela společnost Čepro ve spolupráci s Bonett Gas na své pumpě EuroOil v Praze.  Nachází se v ulici U Rajské Zahrady na Žižkově, tedy prakticky v centru Prahy. Snadno se na ní lze dostat například ze Severojižní magistrály.

Plnící stanice na CNG letos otevřelo několik firem, v březnu například RWE v Brně-Slatině zprovoznila svoji první plnicí plynovou stanici spojenou s čerpací stanicí Benzina. Další tři nové stanice byly otevřeny v lednu.

Loni se prodalo 12 milionu metrů krychlových tohoto plynu, jeho cena je oproti benzinu a naftě zhruba poloviční. Na CNG jezdí v Česku asi 3500 vozidel, infrastruktura plnících stanic ale zůstává daleko za Německem či Rakouskem, kde mají řidiči k dispozici stovky těchto zařízení. Odborníci ale poukazují na to, že popularita alternativních pohonů každoročně roste kvůli drahému benzinu a naftě.

Největší je síť čerpacích stanic s LPG

Česká plynárenská unie odhaduje, že do roku 2020 se spotřeba CNG v Česku zvýší až na 800 milionů metrů krychlových.

Zhruba čtyřicet již je v Česku rovněž  nabíjecích stanic pro elektromobily, samotný ČEZ provozuje 20 těchto zařízení. První veřejná dobíjecí stanice v Česku vznikla před pěti lety v Desné na Jablonecku. V současnosti budují dobíjecí stanice i velké energetické firmy, jako jsou ČEZ, PRE nebo E.ON. Dobití elektromobilu u ČEZ stojí asi 100 korun měsíčně, u PRE je zatím bezplatné.

"Instalace budou pokračovat i nadále. V průběhu druhého pololetí chceme zprovoznit dobíjecí stanice nejenom v Praze, ale také ve Vrchlabí a Hradci Králové. Do tohoto období počítáme také s otevřením první rychlodobíjecí stanice, která bude stát před centrálou ČEZ," uvedl Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie společnosti ČEZ.

Jako alternativní pohon v dopravě je hojně využívaný také zkapalněný plyn LPG. Jeho cena je proti benzinu a naftě zhruba poloviční. Veřejných čerpacích stanic s LPG je zhruba 450.

--------------------------------------------------------------------------------

Čerpací stanice LPG.

autor: ČTK | 21. 6. 2012 8:36

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama