Barcelona dostane elektrické taxíky od Nissanu

Tomáš Rybecký
3. 12. 2012 12:43
Taxi Nissan NV200 je připraveno k provozu v hlavním městě Katalánska

Společně s inovovaným modelem Nissan NV200 představila japonská automobilka i koncept e-NV200 jako novou generaci vozů taxislužby pro Barcelonu. Podporuje tak španělskou cestu k vozům s nulovými emisemi. Elektrické taxíky dostane i New York.

Nissan NV200 je kompaktní dodávka vhodná pro široké spektrum zákaznických potřeb po celém světě. Poprvé byla uvedena na trh v Japonsku a v Evropě v roce 2009. Od té doby se po celém světě prodalo 135 tisíc kusů. Zákazníci chválí prostorný interiér, nejnižší spotřebu paliva ve své třídě, vynikající jízdní vlastnosti a atraktivní design. Mezinárodní dodávka roku 2010 byla vybrána pro New York City jako exkluzivní taxi příští generace a byla představena jako koncept nového londýnského černého taxi.

Nissan e-NV200 i verze e-NV200 se budou vyrábět v závodě Nissan Zona Franca v Barceloně. Výroba začne na konci roku 2013 a produkce bude směřovat do celého světa. Ulice Barcelony vůz začne brázdit v roce 2014. Plně elektrický model e-NV200 je součástí plánu společnosti Nissan na udržitelnou mobilitu s nulovými emisemi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy