Automobilky vyrábějí jako nikdy předtím. S érou elektromobilů ale mohou zlaté časy skončit

Jiří Kaloč
Aktualizováno 16. 2. 2017 19:02
Optimistické vyhlídky v letošním roce má český automobilový průmysl, lednové hospodářské výsledky výrobců předčily očekávání. Za první měsíc letošního roku se totiž v českých závodech vyrobilo 130 812 automobilů, což oproti roku 2016 představuje meziroční nárůst o 16,5 procenta. Většina z nich (122 034) šla na export, v Česku bylo zaregistrováno jen 8881 nových automobilů, autobusů a motocyklů. Přesto výrobci bijí na poplach, pokud jde o vývoj a zavádění nových technologií. Česku k tomu totiž zoufale chybí potřebné zákony i infrastruktura.
Foto: Škoda Auto

Na nových číslech, které zveřejnilo Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) je vidět tempo, které výrobci ze začátku roku nasadili. Nošovický Hyundai dál zvyšuje kapacitu svého závodu a Škoda Auto naplno spouští rozšířenou linku v Kvasinách, kde se začalo vyrábět SUV Kodiaq.

V tuzemských závodech Škody Auto se v lednu vyrobilo celkem 76 556 nových automobilů, z toho 69 091 bylo vyvezeno a 7699 se zaregistrovalo v Česku. Znamená to oproti roku 2016 nárůst o 22,5 %, neboť v loňském roce se vyrobilo za leden pouze 62 492 automobilů. Růst by měl pokračovat už proto, že se pomalu rozjíždí výroba žádaného SUV Kodiaq.

Dvouciferný procentuální nárůst hlásí také z Nošovic. Místní továrna korejského koncernu Hyundai vyrobila v lednu 32 500 automobilů, z toho 31 290 se vyvezlo a 1110 prodalo v České republice. Tyto čísla představují oproti lednu 2016 nárůst 13,24 %.

V Česku se přitom meziročně prodalo o 41 % více hyundaiů, zatímco na export šlo jen o 12,46 % aut než loni. Také zde mají našlápnuto k ještě lepším výsledkům, protože se rovněž zatím jen rozbíhá sériová výroba nové generace modelu i30.

Nejmenší nárůst výroby má třetí velký výrobce automobilů v Česku - kolínská TPCA. Továrna, kde se vyrábějí miniautomobily Toyota Aygo, Citroën C1 a Peugeot 108 vyrobila v lednu 21 306 nových automobilů. To představuje meziroční nárůst 3,58 %. S ohledem na sortiment výroby nepřekvapí, že na vývoz šlo 21 276 vozů, zatímco v Česku bylo zaregistrováno jen 30 vozidel.

Výrobní úspěchy se netýkají jen osobních automobilů. Kopřivnické Tatře se podařilo ve srovnání s lednem 2016 výrobu zdvojnásobit, když z jejich výrobních linek sjelo celkem 105 nákladních automobilů. Firmy Iveco a SOR, které se věnují výrobě autobusů, pak zvýšili produkci o devět respektive sedm procent.

Zlaté časy českého automobilového průmyslu však mohou záhy skončit, varuje AutoSAP. Již okolo roku 2020 se totiž očekává drtivý nástup elektromobility a autonomního řízení, automobily pak mají mnohem více komunikovat mezi sebou, se silnicí nebo majitelem.

K tomu je ovšem potřeba vybudovat poměrně drahou a komplikovanou infrastrukturu, která u nás zoufale chybí. Stát je dnes schopný - s využitím peněž z EU - tak maximálně opravovat rozbité silnice. Výrobci automobilů a jejich dodavatelé se proto celkem oprávněně obávají, že pokud se v tomto ohledu nezačne něco dělat, může nastoupit nová konkurence.

I když zakázky na novou dopravní infrastrukturu budou zřejmě plnit soukromé subjekty, na státu je, aby pro ně vytvořil podmínky. Výrobci proto chtějí řadu změn v zákonech, aby mohli legálně nové technologie testovat i prodávat a také státní strategii pro budování dobíjecích stanic pro elektromobily.

Automobily bez řidičů se neobejdou bez kvalitního pokrytí Česka mobilním signálem s rychlým přenosem dat, potřeba jsou také úpravy zákona v rámci značení ulic, silnic a dálnic. To všechno jsou poměrně velké úkoly pro vládu i parlament. Málokdo si zatím uvědomuje, že zřejmě přichází revoluce v dopravě.

Kvůli tomu se ostatně dnes v Mladé Boleslavi sešli vrcholoví manažeři automobilového průmyslu a energetických koncernů se zástupci české vlády. Několik hodin zde budou jednat o tom, co pro ně vláda v tomto ohledu může nebo chce udělat.

"Naším cílem je, aby se vláda zavázala, že se tématům bude věnovat a vytvoří potřebné pracovní skupiny," tvrdí Zdeněk Petzl, ředitel sekretariátu AutoSAP. Setkání v Boleslavi má vládu přesvědčit, že situace je opravdu naléhavá a obor státní oporu potřebuje.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy