Auta stárnou v celé Evropě, nejen v Česku. Průměr pod 10 let už má jen pět zemí

Martin Frei Martin Frei
1. 3. 2021 10:15
Nejnovější statistiky potvrdily dlouhodobý trend stárnutí vozového parku v České republice. Průměrný věk osobního auta loni dosáhl 15,3 roku, zatímco před deseti lety to bylo 13,6. Také polovina dovážených ojetin byla starších deseti let. Nejde o nic zvláštního. Stáří vozidel odráží životní úroveň, proto průměrný věk stoupá v celé EU. Včetně bohatého a motoristicky gurmánského Německa.
Foto: Shutterstock

Mezi novoroční smrští statistik ani letos nechyběla povinná zpráva o vozovém parku v naší zemi. Nebyla povzbudivější než loni, a tak nás snad jen výjimečné okolnosti pandemie uchránily před tradiční lavinou novinových elegií o vrakovišti Evropy.

Dnes teče do bot tolika lidem a tak vážně, že se s patnáctiletým stářím aut smířil i věčně káravý prst české publicistiky. Škoda jen, že k takovému smíření nemáme lepší důvod než covid.

Proto jen krátce připomeňme, že my Češi nejsme národ veteránistů. Starými auty nejezdíme proto, že by nás tak bavilo pod nimi každou sobotu ležet, ale protože na nová nemáme peníze. Na účet nám jich chodí průměrně dvaapůlkrát méně než Rakušanům, zatímco auta stojí v obou zemích zhruba totéž.

Život navíc zdražuje na všech frontách. V poslední době to podtrženo platí o drtivě stoupajících nákladech na bydlení, které přitom patří k nejvyšším položkám rodinných rozpočtů.

Za těchto okolností nemůže poslední vývoj nikoho překvapit. Podíl firemních aut se i loni udržel na obvyklých 74 % a soukromá klientela dává přednost ojetinám kolem 150 000 až 200 000 Kč. Jelikož zároveň oslaboval kurz koruny vůči euru, znamenalo to dovoz aut o něco starších.

Jak je vidět z interaktivní mapky na stránkách průmyslového sdružení ACEA, už loni průměrné stáří vozu přesahovalo deset let ve většině zemí EU. Přímo na této hranici balancovalo Švédsko, pod ni se vešlo jen Německo, Rakousko, Belgie, Dánsko a poněkud překvapivě Irsko.

Zde se setkává poměrně vysoký průměrný příjem se zvláštností pravostranného řízení. Taková auta v rámci Evropy nejezdí jinde než v Británii a Irsku. Jako ojetá tedy mají menší šanci na další prodej a ztrácejí hodnotu rychleji: britský vůz po třech letech ztratí 50 % ceny, zatímco německý či francouzský jen 40 %. Proto si Irové mohou z britského trhu dovážet mladší ojetiny než my z Německa. 

Ani tam se ale věci nevyvíjí příznivě. Zatímco v roce 2010 bylo průměrné německé auto staré jen 8,1 roku, loni už 9,6. Od minulé krize křivku jen krátce přibrzdilo šrotovné, jinak ale stoupá úměrně ostatním hospodářským ukazatelům. Zejména dramatickému zdražování nemovitostí, které i tam žene souběh nízkých úrokových sazeb a vysoké zaměstnanosti, navíc ztížený potřebou ubytovat milion přistěhovalců.

Auta průměrného stáří nad šestnáct let najdeme v Řecku, Rumunsku, Litvě a Estonsku. Už tradičně v přehledech ACEA chybí Bulharsko, které žádnou oficiální statistiku nevede. Podle údajů tamní dopravní policie z roku 2018 bylo 40 % vozidel víc než dvacetiletých, zatímco auta mladší pěti let tvořila jen 6 %.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Na D35 u Olomouce kvůli popraskané vozovce havarovalo pět aut

Kvůli nehodám čtyři osobních vozidel a nákladního automobilu byla v sobotu odpoledne uzavřena dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na Olomoucku ve směru na Lipník nad Bečvou. Policie dopravu odklání na vedlejší silnici, dálnice má být v místě nehody zavřená do 22.00. Automobily na D35 narazily do popraskaného povrchu dálnice, který poškodily vysoké teploty, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Dvě nehody se na D35 u Přáslavic staly krátce před 16.00. Podle ŘSD havarovala čtyři osobní vozidla a jeden nákladní automobil. Okolnosti nehody vyšetřuje policie. "V místě je prasklá vozovka. Po odstranění dopravní nehody dojde k opravě," uvedlo ŘSD. Policie zatím nezveřejnila informaci, zda byl při nehodách někdo zraněn.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

České vojenské vozidlo v Mali najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala česká armáda

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat," uvedla armáda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy