Analýza: Škodovku aféra s motory nepotopí. Pomůže jí i výměna šéfa

Radek Pecák Radek Pecák
29. 9. 2015 7:26
Podvádění mateřské automobilky Volkswagen při emisních testech by se nemuselo tuzemské Škody výrazněji dotknout. Jednak může vinu svést právě na VW jako dodavatele motorů, navíc do nových modelů už je nemontuje. Současná nabídka škodováckých modelů je navíc atraktivnější než kdykoli dříve. Další důvod? Zájemci o nová auta nebývají na problematiku emisí přehnaně citliví. Mezi velké trhy Škody rovněž nyní patří Čína a Rusko, kde jsou naftové motory spíše okrajovou záležitostí. Také výměna na kapitánském můstku by Škodě mohla pomoci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Analýza - Rekordní výroba i zisk, za nimiž letos mířila tuzemská automobilka Škoda, sice možná nebudou tak skvělé, jak se ještě v polovině září zdálo, přesto by ze současné aféry s naftovými motory měla vyváznout bez výraznějších dopadů. A to přes to, že musí svolat do servisů 1,2 milionu aut obsahujících software na vylepšení emisních testů.

Hlavní důvod našeho optimismu? Do aut značky Škoda se sice tyto naftové motory montovaly, sama automobilka je ale - na rozdíl od některých benzinových motorů - nevyráběla. Zjednodušeně lze říci, že mateřský Volkswagen hrál jen roli dodavatele - podobně jako Škoda nakupuje od jiných firem v Česku i v zahraničí pneumatiky, nárazníky, zámky a stovky dalších dílů.

Do karet Škodě hraje i to, že v současnosti už pod kapotu montuje jiné, modernější motory, jichž se aféra netýká.

Zájemci by proto neměli mít příliš důvodů rušit objednávky nebo se poohlížet u konkurence. Současná nabídka škodováckých modelů je totiž atraktivnější než kdykoli dříve. Technika je na špičkové světové úrovni, nabízejí slušný poměr kvality a ceny, vynikající prostor pro posádku i zavazadla a řadu chytrých řešení, která zpříjemňují soužití s automobilem. Hodně sehrál i nový designový směr pod vedením Jozefa Kabaně, který je svébytný, líbivý a přitom nadčasový.

Nynější modely s okřídleným šípem v logu jsou určeny pro pragmaticky uvažující zákazníky. A ti by mohli o podvodném jednání motorářů z Volkswagenu, které se (nejspíše) týkalo jen emisních zkoušek v USA, uvažovat shovívavě. Tuzemští i zahraniční zájemci o nová auta nebývají na problematiku emisí a vůbec životního prostředí přehnaně citliví. Mezi velké trhy Škody rovněž nyní patří Čína a Rusko, kde jsou naftové motory spíše okrajovou záležitostí.

Také výměna na kapitánském můstku by Škodě mohla pomoci. Dosavadní ředitel Winfried Vahland, který se teď stane šéfem severoamerických prodejů vozů Volkswagen, by mohl být nakloněn nápadu na vstup Škody na tamní trh. Možná ne přímo v USA (to je přece jen příliš velký trh, do něhož by firma musela obrovsky investovat kvůli zřízení dealerské sítě a vytvoření pozitivní image), ale třeba Kanada by mohla být reálná.

A nový šéf mladoboleslavské automobilky Bernhard Maier, který přichází z Porsche, nepochybně umí prodávat poměrně drahé vozy lidem, kteří nemají příliš hluboko do kapsy. Škoda přitom nyní uvádí na trh obě varianty své vlajkové lodi Superb a příští rok chce představit svůj další poměrně drahý vůz - velké SUV.

Pozici by měla mít Škoda usnadněnou i díky tomu, že v minulých letech výrazně investovala do svých výrobních závodů, bude mít konečně užitkový vůz s poměrně slušným nákladovým prostorem (Roomster) a chystá ofenzivu v kategorii sportovně-užitkových vozů, která je teď pro výrobce osobních aut nepochybně zlatým dolem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy