Americká studie varuje: Autonomní vozy způsobí komplikace při parkování

Martin Přibyl Martin Přibyl
14. 2. 2019 12:05
Studie, za níž stojí tým vědců z univerzity v kalifornském Santa Cruz, varuje před tím, že se lidé budou chtít vyhnout placení parkovného. Svůj autonomní vůz prostě pošlou kroužit po okolních ulicích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Samotnému šoférovi autonomní auta parkování jednoznačně usnadní. Představte si, že jedete na akci do centra města. Váš autonomní vůz vás prostě vyloží na místě určení a odjede si zaparkovat. Vyřešeno, žádné nervování při hledání volného stání.

Samořiditelná auta takto mohou dokonce uspořit prostor potřebný k parkování - budou jim stačit menší parkovací místa, nebude třeba nutné u nich po zaparkování otevírat dveře.

Američtí vědci pod vedením profesora environmentálních studií Adama Millard-Balla ale varují před tím, že lidé budou v tomto ohledu robotická auta zneužívat.

Při snaze ušetřit pošlou vůz hledat parkování zdarma, případně ho rovnou nasměrují domů. V extrémním případě by to dokonce mohlo dojít tak daleko, že auta budou jen bezcílně kroužit po okolí. Finančně to totiž vyjde výhodněji než zaplatit parkovné.

"I v případě, že započítáte cenu elektřiny k pohonu autonomního vozu, ztrátu hodnoty, opotřebení auta a jeho údržbu, hodina kroužení vyjde na nějakých padesát amerických centů. To je méně, než kolik stojí parkovací poplatek ve většině malých měst," říká Millard-Ball.

Zatímco dosud tak typicky modré zóny v pražském centru donutily řadu řidičů přesednout do hromadné dopravy, autonomní vozy podle Millard-Balla mohou dopravu v městských ulicích zintenzivnit.

Vědci použili speciální mikrosimulační modely a s využitím dat z centra San Franciska došli k tomu, že by se v takovém případě mohla doba potřebná k cestě do center měst, z nich a v jejich rámci dokonce zdvojnásobit.

Studie kvůli tomu navrhuje zavedení nových poplatků, které vycházejí z londýnského "congestion charge", tedy mýtného za vjezd do centra měst. Tyto poplatky by mohly být založeny na době, kterou auta stráví na městských ulicích - ať už zaparkovaná, nebo v pohybu, nebo i na vzdálenosti, kterou po městě ujedou, a energii, již přitom spotřebují.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd, v Libereckém kraji měli hasiči 21 zásahů

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru. Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci.

"Podle předpovědi to vypadá, že asi dnes jezdit nebudeme," uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Rychlost větru na horní stanici podle něj dosahuje 108 kilometrů v hodině, přípustných pro provoz lanovky je maximálně 58 kilometrů v hodině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy