Apple překvapil, má za sebou další rekordní čtvrtletí

Michal Kopřiva
27. 4. 2015 23:49
Za první tři měsíce letošního roku se tržby firmy zvýšily o více jak čtvrtinu na 58 miliard dolarů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Cupertino - Americký Apple má za sebou další rekordní čtvrtletí. Za první tři měsíce letošního roku se tržby firmy zvýšily o více jak čtvrtinu na 58 miliard dolarů. O třetinu také vzrostl zisk firmy na 13,6 miliardy dolarů. Společnost tak opět překonala odhady analytiků.

Za pozoruhodnými výsledky Applu stojí hlavně prodeje telefonů iPhone, které firmě přinesly o 55 procent více tržeb než před rokem. Nejnovější model iPhone 6 oproti předchůdcům citelně vyrostl a firma také poprvé nabízí dvě různé velikosti.

Apple také potvrdil, že se mu daří dobývat Čínu. Jeho příjmy zde meziročně poskočily o více jak 70 procent. Firma ale rostla ve většině světa. O pětinu se zvýšily i příjmy firmy v domácích Spojených státech. Jediným sledovaným regionem, kde se Applu nedaří, je Japonsko.

Podle firmy přinesl rekordní příjmy také obchod s aplikacemi App Store. Konkrétní čísla ale firma nezveřejnila. Naproti tomu dále pokračoval propad prodejů tabletů iPad, které firmě vydělaly o 30 procent méně než loni.

Kromě představení výsledků firma také oznámila, že prodlouží svůj program zpětného odkupu akcií. Apple zvýšil objem prostředků připravených na jejich nákup na 140 miliard dolarů, které chce využít do roku 2017. Zároveň také o 11 procent navýšil čtvrtletní dividendu. Na její výplatu si však Apple tradičně hodlá půjčit. Na účtech společnosti sice leží zhruba 200 miliard dolarů, ale velkou část peněz Apple drží na zahraničních účtech. Pokud by prostředky převedl do Spojených států, musel by peníze totiž zdanit.

Vynikající výsledky z poslední doby vynesly vysoko hodnotu akcií společnosti. Ty za poslední rok posílily o více jak 60 procent a Apple je s tržní hodnotou přes 750 miliard dolarů zdaleka nejhodnotnější firmou světa. Dá se očekávat, že při otevření burzy akcie firmy díky zvýšení dividendy a nečekaně dobrým výsledkům dále porostou.

Nové iPhony měly obrovský úspěch již v posledním čtvrtletí loňského roku, ve kterém Apple vykázal růst tržeb o třetinu na 75 miliard dolarů s čistým ziskem 18 miliard dolarů, čímž firma překonala světový rekord v největším zisku za tři měsíce, který držela ruská plynárenská společnost Gazprom.

Podle údajů agentury Gartner navíc Apple v posledním čtvrtletí prodal celosvětově nejvíce chytrých telefonů a sesadil tak z první příčky jihokorejský Samsung.

Americká firma navíc začala minulý týden prodávat své chytré hodinky Apple Watch. Podle prvních odhadů s nimi slaví úspěch a jen za první den předobjednávek se ve Spojených státech prodalo zhruba milion kusů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy