Revoluce v doručování balíků: speciální klíč od Amazonu k vám pustí kurýra, i když nejste doma

Klára Čeperová
Aktualizováno 26. 10. 2017 18:03
Služba umožní během nepřítomnosti majitelů třeba i vpustit do domu uklízečku nebo člověka, který zalije květiny nebo nakrmí mazlíčky. Podobnou novinku zkouší i řetězec Walmart.
Video: Poslíčci Amazonu dodají balíček až za dveře. Novinka umožní vpustit do bytu i další vybrané návštěvy. | Video:

Seattle - Usnadnit doručování balíčků chce internetový obchod Amazon. Dodá zásilku do bytu, i když v něm zrovna nikdo není.

Novinku nazvanou Amazon Key mohou od 8. listopadu vyzkoušet zákazníci, kteří jsou zapojení do věrnostního programu Prime. Služba bude zatím dostupná v 37 městech Spojených států amerických.

Majitel bytu si musí vedle chytrého zámku pořídit také inteligentní kameru Cloud Cam. Cena za vybavení začíná v přepočtu na pěti a půl tisících korunách.

Lidé si při zadávání objednávky v e-shopu vyberou možnost dodávky přímo do domu. Poslíčkovi se zásilkou pak na dálku otevřou dveře díky aplikaci v telefonu.

Celou dovážku zboží po odemčení dveří bude zaznamenávat kamera a zákazník ji může sledovat na telefonu. Zaměstnanci Amazonu nebudou mít klíč ani kód, díky němuž by se do bytu dostali bez aktivního povelu jeho majitele.

Služba umožní během nepřítomnosti majitelů třeba i vpustit do domu uklízečku nebo člověka, který zalije květiny nebo nakrmí mazlíčky.

Amazon ovšem není první společností, která s podobnou službu přichází. Televize CNN informovala, že americký obchodní řetězec Walmart testuje dodávku jídla přímo do lednice. S dodávkou pomáhá kamera a jednorázový bezpečnostní kód.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší počet za posledních pět let. Zatím nejvíc bylo těchto profesionálních pěstounů v roce 2017, a to 900. Vyplývá to z výkazů ministerstva práce. Podle organizací na podporu ohrožených dětí a rodin jsou odměny pěstounů nízké. Přechodný pěstoun si měsíčně vydělá 20 000 korun hrubého. Minimální mzda nyní dosahuje 15 200 korun. Průměrná mzda v prvním čtvrtletí podle statistiků činila 35 285 korun.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí za vysoký počet dětí v ústavech. Podle Asociace Dítě a rodina je ČR jednou z posledních zemí Evropy, kde je možné malé děti do zařízení posílat. Sněmovna by mohla rozhodovat o uzákonění zákazu děti do tří let do ústavní péče dávat. Odpůrci návrhu argumentují mimo jiné tím, že je málo pěstounů a o děti by se po omezení takzvaných kojeneckých ústavů neměl kdo postarat. Podle organizací roli hraje výše odměn, které se devět let neměnily. Také o přidání by měla dolní komora hlasovat. Vládní předloha počítá s navýšením o 2000 na 22.000 korun měsíčně. Poslanci navrhují víc.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Slovenský nejvyšší soud zrušil loňský rozsudek, který zprostil obžaloby podnikatele Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou

Kočner čelí obvinění, že objednal vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Alena Zsuzsová podle žalobce čin zprostředkovala. Soud naopak potvrdil rozsudek, kterým byl soudem první instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě obou mladých lidí, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele. Informaci přinesl deník SME.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy