Nejsme pitomci, reaguje Mládek. Akcie OKD jsou podle něj bezcenné, vláda si je od AHG nekoupí

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 4. 2016 20:16
Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je novým vlastníkem New World Resources, majitele OKD, nabídla ve čtvrtek českým ministrům, že státu černouhelnou firmu prodá za méně než čtyři miliardy korun. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek reagoval, že pro vládu není zajímavé si koupit bezcenné akcie. "To bychom byli pitomci, upřímně řečeno," dodal. Možným řešením je podle něj koupě pohledávky, která by dala státu možnost mít silnou pozici ve věřitelském výboru.
OKD Paskov, ilustrační foto
OKD Paskov, ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká vláda podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka nemíní akceptovat nabídku skupiny Ad Hoc Group (AHG), nového vlastníka New World Resources, majitele OKD, na nákup akcií za méně než 150 milionů eur, tedy méně než čtyři miliardy korun. "To bychom byli pitomci, upřímně řečeno," řekl Mládek. Podle něj je možným řešením koupě pohledávky, která by dala státu možnost mít silnou pozici ve věřitelském výboru. O věci rozhodne vláda, dodal.

AHG nabídla českým ministrům prodej už ve čtvrtek. "Za sebe musím říct, že mě ta nabídka překvapila. Jasně jsme jim totiž řekli, že jejich akcie jsou bezcenné," vzkázal v neděli z pracovní cesty v Egyptě Mládek. AHG v neděli uvedla, že nabídla vládě OKD očištěnou od dluhu vůči držitelům dluhopisů. "Tato nabídka znamená, že držitelé dluhopisů odepíší dluh za více než 400 milionů eur," uvedl mluvčí AHG Roman Pařík.

AHG v neděli také vládu obvinila, že se vyhýbá jednáním o budoucnosti společnosti. "Ministři se odmítli zúčastnit všech schůzek, na které je od 12. dubna investoři (AHG) pozvali, a to bez ohledu na to, že obdrželi veškeré vyžádané informace," uvedl Pařík. Mládek to odmítá. Řekl, že jedna se schůzek bude v pondělí. Podle informací ČTK se jednání pravděpodobně nezúčastní zástupci AHG, ale pouze management OKD.

"Tlačí nás do nějakého rozhodnutí v horizontu dnů. Jasně jsme jim ale řekli, že vláda takto fungovat nebude," uvedl ministr. Jsou to majitelé zbankrotované firmy, a tak je třeba na to nahlížet, dodal.

AHG v neděli zopakovala informace, které prezentovala minulý týden. Znovu uvedla, že součástí návrhu na reorganizaci OKD, který předložila v březnu vládě, je účast státu ve výši čtyř miliard Kč výměnou za akciový podíl. Skupina dále navrhla státu, že odepíše 420 milionů eur (11,3 miliardy korun) dluhu a dodá do firmy hotovost 35 milionů eur (956 milionů korun) až do doby stabilizace OKD.

Mládek již dříve uvedl, že vyžadovaná státní pomoc by byla větší. Z výpočtů, které byly udělány na základě nabídky AHG, podle něj vychází, že stát v budoucnu zaplatí za řešení situace v podniku 15 až 19 miliard korun bez záruky, že toto číslo je konečné.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

 

Právě se děje

Další zprávy