Na nejnovější iPhone pracují lidé v Mexiku 54 dní, Švýcaři jen pět. Češi si polepšili

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
11. 9. 2019 15:56
Americký technologický gigant Apple představil v úterý nové produkty včetně iPhonu 11 Pro. Ten s pamětí 64 GB vyjde na 29 990 Kč a Čech s průměrným platem tak musí v práci strávit 25 dní, aby si jej pořídil. Podívejte se, jak jsou na tom v jiných zemích.
Foto: Reuters

Analytici ze společnosti Picodi vypracovali mezinárodní srovnávání cen smartphonu iPhone 11 Pro (model s pamětí 64 GB) a údaje porovnali s tamní průměrnou mzdou.

Z analýzy vyplývá, že průměrný obyvatel Mexika musí jít do práce 54 krát, nezaplatit ani jedno peso na cokoliv jiného a poté si může nový telefon odnést domů. Češi jsou na tom podstatně lépe. Do práce musí podobně jako například Litevci 25 krát, aby si telefon pořídili.

Nejlépe ve srovnání skončili Švýcaři (4,8 pracovního dne), Američané (5,8 pracovního dne) a Lucemburčané (6,7 pracovního dne). Právě v těchto státech vychází cena telefonu versus průměrná mzda nejlépe.

Foto: Picodi

Nejnovější telefon od Applu se Čechům každoročně přibližuje. V loňském roce firma představila iPhone XS se stejnou cenovkou - 29 990 korun. Češi kvůli němu museli podle loňské analýzy v práci strávit 26 dní.

Průměrná mzda v tuzemsku totiž setrvale roste. Ve druhém čtvrtletí letošního roku podle Českého statistického úřadu stoupla na 34 105 Kč. Pro výpočet výše však analytici z Picodi použili průměrnou hrubou mzdu za celé první pololetí letošního roku, tedy 33 297. Po zdanění průměrná mzda činí 25 013 Kč.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 8 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy