Zůstali manželé duchovními? Spor s církví trvá 20 let

ČTK ČTK
24. 9. 2013 14:49
Dudovi tvrdí, že služební poměr oficiálně neskončil, a proto si nemohli najít jinou práci
Ústavní soud
Ústavní soud | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Už dvacet let trvá spor mezi manžely Dudovými a Církví československou husitskou, v níž kdysi působili jako duchovní.

O svá místa přišli poté, co v roce 1993 vystoupili proti poměrům v církvi. Eva a Zdeněk Dudovi ale tvrdí, že služební poměr nikdy právoplatně neskončil a že jim církev nevydala náležité dokumenty.

Kvůli tomu zůstali patové situaci - bez dokladů o skončení služby si nemohli najít jinou práci, neměli žádný příjem.

Sporem se už zabývaly soudy všech stupňů. Klíčové je zejména rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2011, podle kterého soudy nemohou rozhodovat o trvání služebního poměru duchovních, protože by tím zasáhly do vnitřních poměrů v církvi.

Letos v létě v kauze znovu rozhodoval Nejvyšší soud, který spor vrátil Městskému soudu v Praze. Ten nyní pravděpodobně žalobu o určení trvání služebního poměru zamítne.

Soudní spor však možná bude mít další dějství. Právnička Dudových Jana Bendová Marušková uvedla, že v úvahu po rozhodnutí Městského soudu teoreticky připadá další ústavní stížnost, v tomto případě již třetí.

"O smírné řešení věci se manželé Dudovi pokoušeli několikrát, avšak bezvýsledně," uvedla advokátka. Oproti názoru Ústavního soudu nadále staví starší verdikty Nejvyššího soudu a Městského soudu v Praze, podle kterých justice za určitých okolností trvání služebního poměru přezkoumávat může.

Zároveň trvá také spor o náhradu škody. Církev ji údajně způsobila Dudovým tím, že jim 20 let nepřidělovala žádnou práci. Církev podle advokátky nedoložila žádná relevantní rozhodnutí o ukončení služebního poměru Dudových dle církevních předpisů, dokonce nesdělila ani konkrétní datum.

"Bohužel přes tyto skutečnosti Obvodní soud pro Prahu 6 žalobu o náhradu škody nepravomocně zamítl. Čekáme na písemné vyhotovení rozsudku," uvedla Bendová Marušková.

Církve jako sekty?

Podle Evy Dudové, která nyní věnuje většinu času péči o nemocného manžela, má spor s husitskou církví širší dosah a týká se v podstatě všech duchovních.

"Je tady nebezpečí, že se církve můžou chovat jako sekty, kde neplatí řády, ale rozhoduje o vás jeden člověk bez možnosti odvolání," řekla Dudová s poukazem na názor ústavních soudců, podle nichž soudy nemají pravomoc vstupovat do dění uvnitř církví.

Patová situace, v níž se manželé ocitli, měla podle Dudové zcela zásadní vliv na jejich život. Nemohli se realizovat v jiném zaměstnání, museli rozprodat majetek. Hmotná škoda se prý pohybuje v řádu milionů korun.

Celý případ má kořeny v roce 1993, kdy začali Dudovi působit jako faráři ve farnostech na Českobudějovicku. Kritizovali vedení církve, požadovali zprůhlednění hospodaření a uplatnění lustračního zákona. V roce 1993 s nimi biskup rozvázal služební poměr, podle Dudových se tak stalo v hrubém rozporu s církevními předpisy a bez předepsané procedury.

Tiskové středisko Církve československé husitské dotaz ČTK ohledně sporu s Dudovými nezodpovědělo.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy