Zubrům i vědcům v Milovicích šlo o život. Pytláci v rezervaci nastražili smrtící oka

Domácí Domácí
10. 10. 2016 12:16
Vědci v neděli nalezli na pastvině v Milovicích dvě nastražená oka. Jde přitom o místa, kde žijí vzácní divocí koně, zubři a další velcí kopytníci. Je to už třetí případ, kdy zvířatům hrozilo smrtelné nebezpečí. Tentokrát byli však v ohrožení i lidé, kteří se kvůli biologickému monitoringu v místech pohybují. Případ již vyšetřuje policie, informovala organizace Česká krajina, která o návrat velkých kopytníků do přírody usiluje.
Zubři v Milovicích.
Zubři v Milovicích. | Foto: Michal Köpping

Milovice – Dvě nastražená oka nalezli v neděli vědci v rezervaci na území bývalého vojenského prostoru v Milovicích, kterou obývají vzácní zubři, divocí koně či pratuři. Případ už vyšetřuje policie. Pasti přitom neohrožovaly jen zvířata, ale i vědce, informovala organizace Česká krajina, která o návrat velkých kopytníků do přírody usiluje.

Německý dokumentarista Robert Marc Lehmann ukazuje past, která byla ve výšce hlavy.
Německý dokumentarista Robert Marc Lehmann ukazuje past, která byla ve výšce hlavy. | Foto: Miloslav Jirků

„Pokus ublížit našim zvířatům vnímáme především jako snahu ohrozit plánované rozšíření rezervace. O získání pozemků v bývalém vojenském prostoru usilují i různí mafiáni, kmotři a spekulanti. V minulosti jsme čelili opakovaným pokusům o výpalné i nepřímým výhrůžkám,“ prohlásil ředitel České krajiny Dalibor Dostál.

Nebezpečí přitom nehrozilo jen vzácným zvířatům. Jedna ze smyček byla totiž umístěna přibližně ve výšce hlavy. „V rezervaci běží rozsáhlý biologický monitoring. Vědci se tu pohybují často sami, i ve večerních hodinách za horší viditelnosti. Pokud by za této situace někdo nástrahu přehlédl a drátěná smyčka se mu stáhla kolem hrdla, mohlo dojít k obrovské tragédii,“ upozornil Dostál.

Chování pytláků přitom podle organizace nemohlo být motivováno touhou po atraktivní trofeji. Koně i zubři váží stovky kilogramů a úzkou pěšinkou, po které se lze pohybovat jen pěšky, by je šlo přepravit jen těžko. Cílem pytláků tak zřejmě bylo zvířata jen zranit nebo zabít. K tomu nedošlo jen díky náhodě – v jedné z pastí byl totiž nalezen chomáč srsti, který pravděpodobně pochází od koně, který se do oka málem chytil, uvedla Česká krajina.

Nebylo to poprvé, kdy šlo kopytníkům v Milovicích o život. Nejprve jim hrozilo smrtelné nebezpečí krátce po jejich příjezdu na pastviny poblíž Benátek nad Jizerou, když neznámý pachatel zapálil step plnou suché trávy. Loni na podzim zase návštěvníci i přes zákaz krmili koně pečivem. Klisna Sgurr a její několik dní staré hříbě kvůli tomu téměř zahynuly.

Podle Dostála si Česko připsalo smutné prvenství, protože ve střední a západní Evropě v posledních desetiletích pokusy o pytláctví těchto vzácných zvířat zaznamenány nebyly. „Například zubři se stali terčem pytláků pouze v oblasti východní Evropy. Počátkem devadesátých let byli nelegálně loveni na Ukrajině a v kavkazských republikách poté, co došlo k rozpadu Sovětského svazu a celá oblast se propadla do naprostého chaosu. V civilizovaných zemích, mezi které by se Česká republika měla počítat, nemá něco podobného obdoby,“ říká Dostál.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 4 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy