Zubrům i vědcům v Milovicích šlo o život. Pytláci v rezervaci nastražili smrtící oka

Domácí Domácí
10. 10. 2016 12:16
Vědci v neděli nalezli na pastvině v Milovicích dvě nastražená oka. Jde přitom o místa, kde žijí vzácní divocí koně, zubři a další velcí kopytníci. Je to už třetí případ, kdy zvířatům hrozilo smrtelné nebezpečí. Tentokrát byli však v ohrožení i lidé, kteří se kvůli biologickému monitoringu v místech pohybují. Případ již vyšetřuje policie, informovala organizace Česká krajina, která o návrat velkých kopytníků do přírody usiluje.
Zubři v Milovicích.
Zubři v Milovicích. | Foto: Michal Köpping

Milovice – Dvě nastražená oka nalezli v neděli vědci v rezervaci na území bývalého vojenského prostoru v Milovicích, kterou obývají vzácní zubři, divocí koně či pratuři. Případ už vyšetřuje policie. Pasti přitom neohrožovaly jen zvířata, ale i vědce, informovala organizace Česká krajina, která o návrat velkých kopytníků do přírody usiluje.

Německý dokumentarista Robert Marc Lehmann ukazuje past, která byla ve výšce hlavy.
Německý dokumentarista Robert Marc Lehmann ukazuje past, která byla ve výšce hlavy. | Foto: Miloslav Jirků

„Pokus ublížit našim zvířatům vnímáme především jako snahu ohrozit plánované rozšíření rezervace. O získání pozemků v bývalém vojenském prostoru usilují i různí mafiáni, kmotři a spekulanti. V minulosti jsme čelili opakovaným pokusům o výpalné i nepřímým výhrůžkám,“ prohlásil ředitel České krajiny Dalibor Dostál.

Nebezpečí přitom nehrozilo jen vzácným zvířatům. Jedna ze smyček byla totiž umístěna přibližně ve výšce hlavy. „V rezervaci běží rozsáhlý biologický monitoring. Vědci se tu pohybují často sami, i ve večerních hodinách za horší viditelnosti. Pokud by za této situace někdo nástrahu přehlédl a drátěná smyčka se mu stáhla kolem hrdla, mohlo dojít k obrovské tragédii,“ upozornil Dostál.

Chování pytláků přitom podle organizace nemohlo být motivováno touhou po atraktivní trofeji. Koně i zubři váží stovky kilogramů a úzkou pěšinkou, po které se lze pohybovat jen pěšky, by je šlo přepravit jen těžko. Cílem pytláků tak zřejmě bylo zvířata jen zranit nebo zabít. K tomu nedošlo jen díky náhodě – v jedné z pastí byl totiž nalezen chomáč srsti, který pravděpodobně pochází od koně, který se do oka málem chytil, uvedla Česká krajina.

Nebylo to poprvé, kdy šlo kopytníkům v Milovicích o život. Nejprve jim hrozilo smrtelné nebezpečí krátce po jejich příjezdu na pastviny poblíž Benátek nad Jizerou, když neznámý pachatel zapálil step plnou suché trávy. Loni na podzim zase návštěvníci i přes zákaz krmili koně pečivem. Klisna Sgurr a její několik dní staré hříbě kvůli tomu téměř zahynuly.

Podle Dostála si Česko připsalo smutné prvenství, protože ve střední a západní Evropě v posledních desetiletích pokusy o pytláctví těchto vzácných zvířat zaznamenány nebyly. „Například zubři se stali terčem pytláků pouze v oblasti východní Evropy. Počátkem devadesátých let byli nelegálně loveni na Ukrajině a v kavkazských republikách poté, co došlo k rozpadu Sovětského svazu a celá oblast se propadla do naprostého chaosu. V civilizovaných zemích, mezi které by se Česká republika měla počítat, nemá něco podobného obdoby,“ říká Dostál.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy