reklama
 
 

Zpráva z Mynářovy cesty do Číny neexistuje, kancléř sdělil Zemanovi závěry ústně, tvrdí Hrad

23. 3. 2018 10:33
Prezidentův poradce Jie Ťien-ming měl být v Číně zadržen v polovině února. Hrad proto do Číny vyslal Mynáře, Nejedlého a Tvrdíka.

Praha - Prezident Miloš Zeman vyslal do Číny hradního kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého, aby zjistili okolnosti vyšetřování prezidentova poradce a šéfa společnosti CEFC Jie Ťien-minga. Písemný záznam o výsledcích mise ale podle Hradu neexistuje, emisaři prý sdělili závěry prezidentovi pouze ústně.

Vyplývá to z odpovědi Hradu na žádost pražského zastupitele za zelené Ondřeje Mirovského, který se podle zákona o svobodném přístupu k informacím domáhal zveřejnění zprávy. "Po jejím skončení byla zpráva z pracovní cesty ústně sdělena prezidentovi, a tudíž jí nelze předat," odpověděl zastupiteli Václav Pelikán z hradního Odboru legislativy a práva.

Reakce Hradu Mirovského překvapila. "Je pro mne šokující, že kancelář prezidenta republiky nemá vnitřní předpis na povinnost písemných zpráv ze služebních cest, které se hradí za veřejné prostředky," napsal.

Hrad závěry z pracovní cesty Mynáře a Nejedlého nepřiblížil ani na dotaz Aktuálně.cz. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček redakci pouze odkázal na čtvrteční rozhovor s prezidentem, který vydala MF Dnes.

V rozhovoru Zeman sdělil, že od svých tří emisarů dostal ujištění, že "CEFC bude i nadále vlajkovou lodí čínských investic v České republice" a že Jie Ťien-ming opustil vedení společnosti.

Na cestu do Číny doprovázel Mynáře a Nejedlého i český zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík. Hrad podle zjištění MF Dnes zaplatil jen za Mynářovu letenku 93 781 korun. Spolu s ním běžnou leteckou linkou cestoval také Nejedlý a Tvrdík. Jim však Hrad cestu podle všeho neplatil.

Prezidentův poradce Jie Ťien-ming měl být v Číně zadržen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřování se má týkat podezření z ekonomické kriminality. Svým zvláštním ekonomickým poradcem ho Zeman jmenoval v roce 2015.

Komentář: Mise do Číny byla absurdní. Jsme svědky obrovského amatérismu | Video: Aktuálně.cz |  01:36

autor: bn | 23. 3. 2018 10:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama