Změny ve školství musí přijít od učitelů a studentů, je čas rozbít stereotypy, shodli se odborníci

Klára Galová
22. 4. 2016 17:12
České školství má zažité stereotypy, se kterými je potřeba bojovat. Podle diskutujících na páteční panelové diskuzi pořádané Českou středoškolskou unií je nutné, aby změny iniciovali samotní žáci a učitelé. Když už ke změně má dojít, často je odmítnuta rodiči studentů a veřejností. To je podle Ondřeje Šteffla ze společnosti SCIO i případ inkluze.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ivo Goldbach/Economia

Praha -  "Otázku o změně středních škol si nikdo neklade, pak to nejde měnit, výzva je na vás, nikdo jiný to neudělá," vzkázal středoškolákům v pátek na sedmém republikovém sněmu České středoškolské unie ředitel společnosti SCIO Ondřej Šteffl. Zároveň kritizoval zažité vzorce, které vzdělávání provázejí.

Podle Jiřího Zlatušky ze školského výboru Poslanecké sněmovny musí podnět ke změně systému přijít z učitelského prostředí, ne od politiků. "Impuls ke změně výuky přišel, ale nepřišel impuls, aby to ti učitelé chtěli," reagoval Bob Kartous, mluvčí think-tanku EDUin, který se zabývá vzděláváním. Dodal, že aktivní učitelé sice existují, ale musejí se potýkat s tím, že většina kolegů změny odmítá přijmout.

Problematická je také reakce na změny ve školství ze strany rodičů a veřejnosti. To je podle Šteffla i případ inkluze, kolem které vznikl zbytečný mediální rozruch. Změny je nutné prosazovat postupně, protože jinak se jim začnou lidé bránit.

Studenti by měli umět absorbovat změny

Hlavním úkolem školství dle slov ředitele pro oblast IT společnosti T-Mobile Radka Moce je připravit mladé lidi na věci, které v době studia ještě ani nemusejí znát. "Studenti by měli být schopni absorbovat změny," myslí si Moc. Dodal, že rozdíly mezi firmami dělají zaměstnanci a velcí zaměstnavatelé sami tím, že na školy vyvíjejí tlak.

Na republikovém sněmu vystoupila i poslankyně za TOP 09 Nina Nováková. Okomentovala novelu školského zákona, který senátoři schválili ve středu. "Do zákona se podařilo dát, že jestliže je na škole samosprávný orgán, jeho podněty se musí zabývat školská rada," řekla Nováková. V současnosti se tato povinnost vztahovala pouze k řediteli školy.

K iniciativě se studenty snaží motivovat Česká středoškolská unie, která páteční panelovou diskuzi pořádala.

"Ve chvíli, kdy je studentům dána možnost participovat na dění ve škole, získají pocit, že věci nejsou neměnné, mnohem spíš se začnou dívat na své okolí kritickým pohledem a začnou kriticky uvažovat. Touto cestou se pak dá mnohem snáz věci měnit. Z širšího hlediska to podporuje u nás už relativně ohroženou demokracii," myslí si předseda unie Štěpán Kment.

Do budoucna spolek plánuje získat co nejvíce zpětné vazby od středoškoláků a na konci roku 2016 formulovat seznam asi deseti bodů, co by studenti rádi měnili. Informace budou členové získávat prostřednictvím setkání v jednotlivých krajích.

Organizace udržuje kontakt s ministerstvem školství a školským výborem ve Sněmovně a kromě republikových sněmů pravidelně pořádá kulaté stoly, panelové diskuze či debaty. Vydala také manuál, který má pomoci středoškolákům se zakládáním a vedením studentských samospráv.

Zástupci unie se v poslední době vyjadřovali například k prodeji potravin na školách, práci školského ombudsmana a povinné maturitní zkoušce z matematiky. Za necelé tři roky fungování se počet členů vyšplhal na 18 tisíc.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy