Zlatuška: Já a rozpor s programem ANO? Vždyť jsem ho napsal

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 11. 2. 2015 22:10
Šéfa sněmovního výboru pro školství Jiřího Zlatušku se pokusili odvolat jeho vlastní kolegové z hnutí ANO. Kritiku odmítá.
Ministryně Helena Válková už ve funkci skončila. Stejný osud hrozí šéfovi výboru pro školství Zlatuškovi.
Ministryně Helena Válková už ve funkci skončila. Stejný osud hrozí šéfovi výboru pro školství Zlatuškovi. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Přeseda sněmovního školského výboru Jiří Zlatuška (ANO) měl ve středu perný den. Jeho vlastní kolegové z hnutí ANO ho nejdříve odvolali z vedení výboru, aby se ho ještě večer zastal klub a v tajném hlasování podpořil jeho setrvání.

"Překvapení je docela adekvátní termín,“ popsal Zlatuška svoje pocity těsné poté, co se dozvěděl, že by měl v čele výboru skončit. Údajně kvůli tomu, že jde proti programu hnutí.

 "Dovedu si představit leckoho, jehož program může být jiný než program hnutí ANO, ale u sebe dost těžko,“ odmítl Zlatuška výhrady. Rozhovor vznikl ještě předtím, než Zlatuška večer získal podporu poslaneckého klubu.

Aktuálně.cz: Byl jste překvapen, když na výboru vystoupila vaše kolegyně Dobešová s tím, že máte skončit?

Jiří Zlatuška: Samozřejmě. Jednak byla omluvená, a dokonce jsem ji musel zavolat z kantýny, aby na ten výbor vůbec šla. A navíc se ozvala až v okamžiku, kdy jsme probrali jediný plánovaný bod a já chtěl schůzi ukončit. Takže překvapení je docela adekvátní termín.

Podle paní Dobešové se dnes sešlo předsednictvo klubu, které ji údajně pověřilo, aby váš konec na výboru navrhla. Víte o tom něco?

Mluvil jsem s jedním z místopředsedů, který ani neví, že by se předsednictvo sešlo.

Jak to teď budete dál řešit?

Odvolání předsedy výboru je věcí Sněmovny, takže pokud tam bude většinová politická vůle, abych byl odvolán, tak odvolán budu. Pravděpodobně bude o této věci jednání na klubu, ale nic o tom nevím. Nemám ani žádné informace, jak a jestli vůbec proběhlo to jednání, o kterém mluví paní Dobešová.

Paní Dobešová už se nechala slyšet, že kdyby jí dal klub důvěru, tak by post šéfky výboru přijala. Máte dojem, že jde lidově řečeno po vašem místě?

To já nevím, jestli jde po mém místě. Že by to přijala, o tom není pochyb, protože si na tom výboru rovnou požádala o to, aby ji jako předsedkyni stanovili.

Dnes jste se ostře vyjádřil na adresu školského zákona. Myslíte, že vaše odvolání souvisí s touto normou?

Není tam žádný důvod to spojovat. Už proto, že jsem svoje stanoviska prezentoval na klubu a drtivou většinou je podpořili. Nejdu proti jakýmkoli koaličním postupům. Například zrušení registru učitelů a povolení individuálního vzdělávání na druhém stupni jsme schválili na výboru, kde jsou koaliční poslanci ve většině. Takže představa, že je to nějaká moje jánošíkovská akce, je mylný.

Jako argument zaznělo, že je dlouhodobý rozpor mezi programem, který prosazujete vy a který chce hnutí ANO…

Stanoviska, která hájím, jsou z volebního programu ANO. Jsem autorem tří kapitol – školství, věda a sport. Takže vím, o čem mluvím. Já jsem jednal za hnutí ANO s koaličními partnery o tom, co má být v programovém prohlášení. Dovedu si představit leckoho, jehož program může být jiný než hnutí ANO, ale u sebe dost těžko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy