Žižkov bude mít novou čtvrť, Zelení jsou proti

mch
23. 4. 2008 18:14
Zeleným se nelíbí územní návrh
Vizualizace možné podoby Nákladového nádraží Žižkov
Vizualizace možné podoby Nákladového nádraží Žižkov | Foto: Archiv

Praha - Staré nákladové nádraží na Žižkově vystřídá zbrusu nová čtvrť. Žižkovská radnice o územním plánu vyjednává již několik let. Jeho finální verze ale vyvolala na radnici ostré spory.

Podle zastupitele Strany zelených Ondřeje Růta byl plán na poslední chvíli změněn.

„Oproti původní studii má zmizet velká centrální plocha zeleně a mají zde vyrůst více než dvacetipatrové domy. V návrhu není zakreslena téměř žádná zeleň, veřejné vybavení nebo škola. Jde prakticky o souvislou plochu určenou k zástavbě s velmi vysokým koeficientem zastavěnosti," řekl zastupitel za Stranu zelených Ondřej Růt.

Zastupitel Ondřej Pecha (ODS) ale tvrdí, že územní plán je výsledkem dlouhodobého jednání mezi developery a radnicí a o žádnou novou podobu územního plánu se nejedná.    

„Byla to dohoda radnice s investory, se kterými jsme se shodli na kompromisním řešení," sdělil Pecha. "Ty limity na zeleň tam jsou a k jejich snížení nedošlo," dodal.

Čtěte více: Praha změní tvář. Podívejte se, kde vyroste nová čtvrť

Opoziční zastupitelé ze Strany zelených také argumentují tím, že místo původně zamýšlených osmi tisíc by zde mělo bydlet kolem třinácti tisíc obyvatel, což zvýší počet obyvatel téměř o jednu pětinu.

„Není možné předem odhadnout, kolik bude mít čtvrť obyvatel," sdělil Pecha.

Praha se připravuje na svou novou podobu. Městské části daly dohromady své nápady a požadavky, které do konce dubna poslaly na magistrát. Na jejich základě město bude sestavovat nový územní plán.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Trump poblahopřál "svému příteli" Dudovi k vítězství v polských prezidentských volbách

Americký prezident Donald Trump blahopřál polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi, kterého označil za přítele, k nedělnímu "historickému znovuzvolení". V gratulaci na Twitteru v pondělí uvedl, že se těší na spolupráci s Polskem v oblastech, jako jsou obrana nebo energetika.

"Blahopřeji svému příteli prezidentovi Andrzeji Dudovi z Polska k jeho historickému znovuzvolení. Těším se na pokračování naší důležité spolupráce v mnoha záležitostech, včetně obrany, obchodu, energetiky a telekomunikační bezpečnosti!" napsal šéf Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy