Analýza: Dlouho nošené respirátory škodí zdraví. Mikroskop odhalil mikroby i plísně

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
29. 11. 2021 7:00
Dva respirátory nošené dva týdny v kuse a skladované různě po batozích či po kapsách jsme nechali na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze podrobit testování pod mikroskopem. Jaké mikroorganismy se na dlouho nošených respirátorech nacházely? A co to může člověku způsobit?
Život v pandemii - Mikroskopické testování nošených respirátorů | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Pro porovnání výskytu mikroorganismů analyzovaly pracovnice v laboratoři v Ústavu biochemie a mikrobiologie VŠCHT nejen dva dlouho nošené respirátory, ale také jeden zbrusu nový a čistý. Přinesené respirátory nejdříve rozstříhaly a jejich vnitřní filtrační vrstvu obtiskly na misky s příslušnými kultivačními médii. Při testování se zaměřily na výskyt bakterií, kvasinek a plísní.

Rozdíl v přítomnosti mikroorganismů na dvou nošených respirátorech versus na jednom čistém byl očividný. "Už na první pohled je zřejmé, že nepoužitý respirátor je prakticky sterilní. Jsou tam jen náhodné kolonie, které se tam mohly dostat ze vzduchu při manipulaci," komentuje testování profesorka mikrobiologie Kateřina Demnerová.

"Zatímco na dalších miskách reprezentujících použité respirátory, tam už to vypadá jinak," dodává. Testování ukázalo, že na nošených respirátorech se za dva týdny používání nashromáždilo velké množství kolonií bakterií, kvasinek i plísní.

"Čím déle respirátory nosíme, tak tím více se na nich zachycují mikroorganismy, které vydechujeme," popisuje mikrobioložka. "Potom, což si myslím, že je to nejhorší, když to nosíte takhle dlouho, ty mikroorganismy stále rotují a vy je dýcháte," upozorňuje.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde profesorka mikrobiologie také popisuje, jaké potíže mohou dlouho nošené respirátory způsobovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Bývalý šéf krajské hospodářské kriminálky Petrůj je v kauze Vidkun definitivně očištěn, chce se vrátit k policii

Bývalý šéf olomoucké krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj je definitivně očištěn v olomoucké korupční kauze Vidkun. Státní zástupce Miroslav Stoklásek vzal své odvolání proti jeho zproštění obžaloby zpět. Žalobce řekl, že se v jeho případě ocitá v důkazní nouzi. Petrůj, který byl kvůli projednávání kauzy v lednu roku 2016 zproštěn výkonu služby, se tak nyní může vrátit zpět k policii a doplacena mu bude také mzda. Podle jeho obhájce to má také v plánu. Případ zbylých třech obžalovaných bude projednávat kvůli odvolání vrchní soud.

U obžalovaného Petrůje podal žalobce původně odvolání přímo do protokolu po vynesení rozsudku. "Poté, co jsem analyzoval rozsudek a jeho písemné odůvodnění, jsem vzal odvolání zpět. Bylo by zcela zřejmě neúspěšné, ta důkazní situace u něj byla od počátku zcela jiná než u ostatních obžalovaných. Je zde problém s hranicí prokázání subjektivní stránky pana Petrůje ve vztahu k žalované trestné činnosti," řekl státní zástupce Stoklásek.

Petrůj se odvolání již dříve vzdal, pravomocnost zprošťujícího výroku musí ještě posvětit soudce Martin Lýsek, který se případem na krajském soudu zabýval. "Jako předseda senátu musím vzít na vědomí zpětvzetí usnesením, které rozešlu stranám. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání, dnem usnesení nabývá výrok právní moci," řekl soudce Lýsek.

Obžaloba Petrůje vinila z toho, že se svým tehdejším nadřízeným, policejním náměstkem Karlem Kadlecem spolupracoval na vynášení informací a ovlivňování trestních řízení. Soud však v jeho případě konstatoval, že postupoval zákonně, jednal jako podřízený vůči svému nadřízenému. Také podle žalobce Stokláska nelze dokázat, že Petrůj věděl o tom, že sděluje nadřízenému Kadlecovi informace, které budou vzápětí vyneseny ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy