Zažívá Česko poslední vlnu epidemie? Biochemik Trnka varuje před brzkým rozvolněním

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
25. 1. 2021 7:00
Virus určitě nezmizí a bude se ještě nějakou dobu v populaci šířit, v tomto smyslu bych nebyl tak optimistický, nějaké druhy vln ještě pár měsíců uvidíme, říká pro Aktuálně.cz biochemik Jan Trnka ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Nynější poklesy nakažených nejsou tak výrazné a nelze odhadnout, kdy se dostaneme například ke stovkám nakažených denně, vysvětluje.
Život v pandemii: Druhá vlna - biochemik Jan Trnka | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle dat Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP), se kterým Trnka spolupracuje, je pravděpodobné, že počty nakažených jsou vyšší než oficiální čísla ve statistikách. "Kolikrát jsou vyšší, záleží na tom, jak jsou modely postavené. Úplně přesné číslo v tuto chvíli vědět nemůžeme," vysvětluje Trnka.

"Rozhodně bych neříkal, to je skvělé, že tolik lidí už bylo nakaženo. Na získání imunity tím, že onemocním, bych nesázel, protože dopady onemocnění jsou v mnoha případech velmi závažné a tragické," dodává.

Podle Trnky je důležité se zaměřit na to, za jakých okolností mohou případy nakažených začít opět stoupat. K tomu by mohlo dojít buď s rozvolňováním opatření, nebo rozšířením nakažlivějších mutací. "Byl bych hrozně rád, kdybychom se mohli otevřít a dělat všechno jako před epidemií, ale to v tuto chvíli není možné. Spíš to vidím tak, že může nastat situace, kdy bude potřeba opatření ještě zpřísnit," dodává.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy