Zažívá Česko poslední vlnu epidemie? Biochemik Trnka varuje před brzkým rozvolněním

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
25. 1. 2021 7:00
Virus určitě nezmizí a bude se ještě nějakou dobu v populaci šířit, v tomto smyslu bych nebyl tak optimistický, nějaké druhy vln ještě pár měsíců uvidíme, říká pro Aktuálně.cz biochemik Jan Trnka ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Nynější poklesy nakažených nejsou tak výrazné a nelze odhadnout, kdy se dostaneme například ke stovkám nakažených denně, vysvětluje.
Život v pandemii: Druhá vlna - biochemik Jan Trnka | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle dat Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP), se kterým Trnka spolupracuje, je pravděpodobné, že počty nakažených jsou vyšší než oficiální čísla ve statistikách. "Kolikrát jsou vyšší, záleží na tom, jak jsou modely postavené. Úplně přesné číslo v tuto chvíli vědět nemůžeme," vysvětluje Trnka.

"Rozhodně bych neříkal, to je skvělé, že tolik lidí už bylo nakaženo. Na získání imunity tím, že onemocním, bych nesázel, protože dopady onemocnění jsou v mnoha případech velmi závažné a tragické," dodává.

Podle Trnky je důležité se zaměřit na to, za jakých okolností mohou případy nakažených začít opět stoupat. K tomu by mohlo dojít buď s rozvolňováním opatření, nebo rozšířením nakažlivějších mutací. "Byl bych hrozně rád, kdybychom se mohli otevřít a dělat všechno jako před epidemií, ale to v tuto chvíli není možné. Spíš to vidím tak, že může nastat situace, kdy bude potřeba opatření ještě zpřísnit," dodává.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy