První máj živě: Komunisté se v Praze střetli s odpůrci, policie zasahovala i v Plzni

Živě
Průběh prvomájových akcí jsme sledovali v on-line reportáži.
Podívejte se na video z 1. máje v Praze. | Video: DVTV
Živě
Aktualizovat reportáž
18:15

Oproti jiným letům se oslavy Svátku práce obešly bez vážnějších incidentů. Na setkání komunistů na pražském Výstavišti vyřešil antikonfliktní tým slovní přestřelky a strkanice mezi příznivci a odpůrci KSČM domluvou. Policisté museli zasáhnout také u drobného konfliktu na shromáždění protiimigračních stran v Plzni, kam dorazili i odpůrci pravicových extremistů.

18:00

Marta Semelová z KSČM chce podat trestní oznámení na autory transparentu s rovnítkem mezi komunistickými symboly srpu a kladiva a nacistického hákového kříže. K vidění byl na dopolední akci na pražském Výstavišti.

Transparent odpůrců KSČM.
Transparent odpůrců KSČM. | Foto: Tomáš Klézl
17:50

V Brně, kde při potyčkách pravicových radikálů a jejich odpůrců loni mezi oběma stranami létaly kameny i petardy a policie zajistila 11 lidí z obou stran, letos pořádal Odborový svaz Kovo kulturně-společenské odpoledne na hradě Špilberk.

17:45

Plzeňskou demonstraci příznivců krajní pravice nezvanou Národní 1. máj narušili na začátku dva přívrženci radikální Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), když vběhli do tábora odpůrců pravicového extremismu. Policie oba muže předvedla, jsou podezřelí ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Prvomájová demonstrace Dělnické strany sociální spravedlnosti v Plzni

DSSS v Plzni
2:48
Prvomájová demonstrace Dělnické strany sociální spravedlnosti v Plzni | Video:
17:30

Představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) oslavili Svátek práce společně se slovenskými odboráři v Žilině. Předseda největší odborové centrály v Česku Josef Středula řekl, že odbory v Česku chtějí vytvářet tlak nejen na další růst mezd, ale požadují také zkrácení pracovní doby bez ztráty mzdy.

17:00

Oficiální část prvomájových oslav v Praze končí, lidé v ulicích si ale dál užívají volného jarního dne.

16:02

Hnutí ANO slaví 1. máj v Praze u usedlosti Ladronka. Na hry a občerstvení přilákalo desítky svých příznivců. Předseda ANO a premiér Andrej Babiš nedorazil, na rozdíl od zhruba desetičlenné skupinky svých odpůrců, kteří se omezili na tichý protest s transparenty. Hnutí tak reprezentovali především dosluhující pražská primátorka Adriana Krnáčová a nový pražský lídr pro komunální volby Patrik Nacher, s nímž mohli přítomní změřit síly ve stolním tenise. Cenou pro vítěze byla pozvánka na kokosku do sněmovny. Nechyběli ani Milan Hnilička a Aleš Juchelka.

16:00

Pochod za důstojné bydlení skončil. Začíná se jíst.

15:45

Iniciativa Jsme fér bojuje za sňatky stejnopohlavních párů kousky dortu.

15:30

Zastávka u magistrátu

15:25

Skupina se zastavila u magistrátu. Cestou i neplánovaně potkala maskota.

15:22

Účastníci demonstrace za důstojné bydlení míří k magistrátu. Chtějí zákaz platformy Airbnb.

15:20

Mluvilo se mimo jiné o squattingu.

15:15

Začal projev u Divadla Hybernia

15:12

Začíná květen. Jak se řekne v různých jazycích?

15:00

"Město patří lidem" a "Bydlení je právo" zní Hybernskou ulicí.

14:50

Pochod za důstojné bydlení začal.

14:45

Odhadem 150 lidí se sešlo na demonstraci za důstojné bydlení.

14:40

Lidé se připravují vyrazit městem.

14:30

Sociální demokraté uspořádali prvomájové setkání jako obvykle na Střeleckém ostrově, přišlo několik stovek lidí. Předseda strany Jan Hamáček jim řekl, že sociální demokracie za práva pracujících bojuje 140 let své existence. Připomněl, že letos uplynulo 128 let od první oslavy prvního máje právě na Střeleckém ostrově, kdy se lidé sešli na podporu zavedení osmihodinové pracovní doby.

14:12

ODS spojila prvomájovou akci na Petříně s připomínkou stoletého výročí existence Československa. Kromě zábavy a vědomostních soutěží ale nabídla také svůj rámcový program pro podzimní komunální volby v Praze.

Na Petřín dorazilo několik stovek lidí. 

14:05

Spolek Mladí sociální demokraté slaví s kolegy ze Sociálně demokratické strany Rakouska (SPÖ). 

13:55

Ani tento protest ale zatím moc lidí nepřilákal. Na facebookové události potvrdilo účast necelých 150 lidí

13:46

Ve 14:00 začne na Jungmannově náměstí demonstrace s názvem "Za dostupné bydlení a důstojnou mzdu". Protest pořádají Socialistická Solidarita, Alternativa zdola a iniciativa za dostupné bydlení Bydlet-žít. 

"Práce má být zdrojem obživy a seberealizace, ne dřinou, jejíž výsledky končí jako zisk malé skupiny podnikatelů. Bydlení má sloužit pro osobní potřebu lidí, ne jako investice několika majitelů a developerů, kteří vydělávají tak, že všechny ostatní oškubou," zdůvodňují organizátoři konání akce.

13:25

Studentský majáles na Ovocném trhu u Karolina: na programu jsou koncerty, divadelní představení nebo volba krále a královny majálesu.

13:15

Na piazzettě Národního divadla mohli kolemjdoucí vidět alegorický průvod studentů.  Ten vyrazil dopoledne z Kampy, cílovou destinací bylo Karolinum na Ovocném trhu, kde po 13:00 studenti zahájili nabitý program.

Studenti se převlékli do předlistopadových uniforem.
Studenti se převlékli do předlistopadových uniforem. | Foto: ČTK
13:10

Jaké prvomájové akce ještě Prahu čekají? 

 • V 13:00 začala tradiční prvomájová akce pražské ODS "Vzhůru na Petřín" - 100 let Československa. 
 • Ve stejný čas se sešla k oslavám Prvního máje také ČSSD na Střeleckém ostrově. V 16:00 zde vystoupí předseda strany Jan Hamáček.
 • V 13:00 se také sešli lidé k demonstraci Romů na Václavském náměstí.
 • Od 14:00 je v plánu demonstrace Za dostupné bydlení a důstojnou mzdu, kterou organizují Socialistická Solidarita, Alternativa zdola a iniciativa za dostupné bydlení Bydlet-žít. 
 • V 17:00 vypukne sborový happening na Kampě Májová sborovna rádia Classic Praha.
13:05

V jednu hodinu odpoledne odstartovala na Petříně tradiční prvomájová akce ODS. Takhle na ni na Twitteru lákal europoslanec Jan Zahradil (ODS):

13:00

Redaktor Aktuálně.cz vtipně poznamenává, že akce anarchistů zatím připomíná spíše soukromou zahradní slavnost. Takhle to na Střeleckém ostrově aktuálně vypadá:

12:45

A co dalšího zaznělo v úterní dopoledne u Křižíkovy fontány?

"Jsme si vědomi, že je levice v menšině," nechal se slyšet například poslanec KSČM Jiří Dolejš. Dále řekl, že není řešením konat v zájmu oligarchy k aktuální otázce o sestavování vlády.

"Jsme si vědomi, že je levice v menšině." Dále řekl, že není řešením konat v zájmu oligarchy.

12:30

Na Střelecký ostrov dorazilo okolo třiceti lidí. Akce měla začít už před půl hodinou.

12:20

První máj ve světě: Na 130 tisíc lidí se zúčastnilo prvomájového průvodu v Moskvě, který zorganizovala federace nezávislých odborových svazů. O počtu informovalo tamní ministerstvo vnitra. Průvod se konal pod heslem: "Za důstojnou práci, za spravedlivou sociální politiku."

Po celém Rusku pak prvomájové manifestace přitáhly kolem tří milionů lidí.

Oslavy prvního máje v Moskvě
Oslavy prvního máje v Moskvě | Foto: ČTK
12:13

Ani na První máj anarchistů a anarchistek, kteří si zabrali Střelecký ostrov, zatím mnoho lidí nepřišlo. V hloučku účastníků ale nechybí předseda pirátů Ivan Bartoš.

Akce měla oficiálně začít už v pravé poledne, zatím se ale nic neděje. 

12:00

KSČM letos již tradičně slavila na Výstavišti. Za doprovodu dechovky diskutovala například o nedostatku bytů v hlavním městě nebo o stavu pražské dopravy. Podle komunistů by měla být MHD zdarma a Libeňský most, o kterém se v metropoli v posledních týdnech živě diskutuje, by se neměl bourat a rozšiřovat.

11:54

Na Střeleckém ostrově začne za několik minut začnou oslavy Prvního máje po vzoru anarchistů a anarchistek.

"Po minulém poněkud kontroverzním Prvním máji jsme se rozhodli, že necháme prostor pro širší iniciativu. Budeme tedy organizovat pouze menší tradiční akci na Střeleckém ostrově v Praze. Tam se sejdeme kolem poledne, poslechneme si hudbu, podiskutujeme, probereme nové publikace a vymyslíme, co udělat s načatým dnem," píše se na webových stránkách pořadatelů.

11:50

Vzpomínáte si na prvomájové průvody za dob vlády komunistů? Připomeňte si ve fotogalerii, jak to tehdy v ulicích vypadalo. 

11:46

Poslechněte si Sládkův projev, který měl být kritikou veřejnoprávní České televize. Na akci, kde Sládek vystupoval, dorazilo okolo dvaceti lidí.

11:35 Policie ČR - logo

"Už abys chcípl, ty hajzle," vykřikl neznámý kolemjdoucí na předsedu republikánů (SPR-RSČ) Miroslava Sládka, který se účastní protestu na náměstí Míru. Policie osobu odvedla stranou.

11:25

Demonstrace na náměstí Míru sice přilákala minimum lidí, mezi diváky je ale například arabista Petr Pelikán, bratr ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána (ANO). 

Redaktorovi Aktuálně.cz řekl, že ho baví objíždět prvomájové akce a sledovat, co se kde děje.

11:20

Dopoledne vyšel také z pražské Kampy průvod několika desítek studentů v maskách, kteří míří ke Karolinu na Ovocný trh. 

Průvodem, který předchází zahájení šestého ročníku Studentského majálesu, si studenti připomínají významné historické okamžiky, které se staly v letech zakončených osmičkou. 

Na organizaci majálesu se podílí studenti několika pražských vysokých škol.

11:16

Na pražském Výstavišti padají slova jako "Rudý zrůdy" nebo "Ať žije NATO!". 

V davu je ale k vidění například i podporovatel totalitního režimu v KLDR: "Jsou to představitelé režimu, který nám pomůže," říká muž, který má na sobě odznáček se severokorejskými vůdci.

11:13

Zatímco náměstí Míru na Praze 2 spíše zeje prázdnotou, o několik kilometrů dál na Výstavišti to žije, a to hlavně slovními potyčkami mezi přívrženci komunistů a jejich odpůrci.

Na místě zasahoval i antikonflitkní tým.

11:10

O demonstraci na náměstí Míru, která začala před několika minutami, skutečně není velký zájem. Zatím na ni dorazilo zhruba 20 lidí.

11:02

Jednou z hlavních tváří protestu, který má dle svého názvu brojit proti lžím České televize, je předseda republikánů (SPR-RSČ) Miroslav Sládek.

10:50

První máj se většinou nenese jen ve znamení oslav, ale také řady nejrůznějších demonstrací. Ani letošní oslavy nejsou výjimkou. V 11:00 začíná na náměstí Míru dvouhodinové shromáždění s názvem "Protest proti lžím České televize". Mnoho demonstrantů ale na místě zatím není.

10:35

Na Výstavišti nechybí ani mladí lidé, kteří se ztotožňují s ideologií strany KSČM. "Jde nám hlavně o rovnost a svobodu," nechal se slyšet jeden z mladíků.

10:25

"My se hádat nebudeme. Nikdy neklesneme na úroveň, abychom se nebavili slušnými slovy," komentovala akci prozápadních aktivistů moderátorka komunistických oslav.

10:14

Pražské Výstaviště zachvátil zmatek. Komunističtí aktivisté se tu střetli s těmi protikomunistickými. 

10:04

Na Výstavišti jsou zatím slyšet spíše hlasy prozápadních aktivistů, píše ve svém příspěvku na Twitteru redaktor Aktuálně.cz Tomáš Klézl, který sleduje komunistické oslavy prvního máje na Praze 7. 

9:55

Sledujte v živém vysílání, jak pojaly oslavy prvního máje komunisté. Ti slaví na holešovickém Výstavišti na Praze 7.

ŽIVĚ: KSČM slaví 1. máj na pražském Výstavišti

Budou komunisté na svůj svátek práce opět brojit proti kapitalismu? Teď, když se chystají podpořit vládu Andreje Babiše? | Video: DVTV
9:53

Oslavy prvního máje ještě ani pořádně nezačaly a už se potýkají s prvními problémy - přinejmenším ty komunistů. 

9:05

Přehled prvomájových akcí v Praze

 • 09:30 KSČM pořádá u Křižíkovy fontány shromáždění občanů u příležitosti 1. máje.
 • 10:00 Průvod studentského majálesu z Kampy do Karolina, kde ve 13:00 bude majáles zahájen. 
 • 11:00 Demonstrace k současné politické situaci v České republice a v zahraničí. Akci pořádá Miroslav Sládek.
 • 13:00 Tradiční prvomájová akce pražské ODS "Vzhůru na Petřín" - 100 let Československa. Zúčastní se předseda ODS Petr Fiala, členové vedení ODS, zástupci pražské ODS, poslanci, senátoři, starostové a zastupitelé.
 • 13:00 1. máj s ČSSD na Střeleckém ostrově. Vystoupení předsedy strany Jana Hamáčka
 • 13:00 Shromáždění Konec rasismu - sjednocení národa. Asi od 16:00 navazující pochod z Kampy na Hradčanské náměstí.
 • 13:00 Demonstrace Romů na Václavském náměstí, očekává se zhruba 50 účastníků.
 • 14:00 Demonstrace Za dostupné bydlení a důstojnou mzdu, kterou organizují Socialistická Solidarita, Alternativa zdola a iniciativa za dostupné bydlení Bydlet-žít. 
 • 17:00 Sborový happening na Kampě Májová sborovna rádia Classic Praha.
Jakub Zelenka Tomáš Klézl Domácí ČTK Jakub Zelenka, Tomáš Klézl, Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 5. 2018 18:40
 

Právě se děje

před 28 minutami

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí. Pro ČTK to řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle Heřmánkové Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy