Vláda přežila. Šéf ANO: Opozice má jen program "antibabiš"

Živě
Situaci kolem hlasování o nedůvěře vládě jsme sledovali v online zpravodajství.
Vláda Bohuslava Sobotky pokus o vyslovení nedůvěry s největší pravděpodobností ustojí. Opozice nemá dost hlasů
Vláda Bohuslava Sobotky pokus o vyslovení nedůvěry s největší pravděpodobností ustojí. Opozice nemá dost hlasů | Foto: Economia

Praha - Koaliční vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) přečkala v úterý pozdě večer ve Sněmovně pokus části opozice o vyslovení nedůvěry. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo jen 47 poslanců TOP 09, ODS a Úsvitu. K sesazení kabinetu je přitom potřeba 101 hlasů.

Poslanci TOP 09, ODS a Úsvitu se kabinet pokusili svrhnout hlavně kvůli sporům o daňové zvýhodnění biopaliv, upozorňovali na údajný střet zájmů ministra financí a majitele skupiny Agrofert Andreje Babiše (ANO). V tomto volebním období se jednalo o první pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu, výsledek se předpokládal.

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě se změnila v několikahodinový maraton mnohdy osobních výpadů a faktických poznámek. Pravicová opozice kritizovala Andreje Babiše za střet zájmů, šéf ODS Petr Fiala vyzval premiéra Bohuslava Sobotku, aby Babišovi alespoň přidělil jiný resort.

Sám vicepremiér kontroval tím, že sice ve střetu zájmu skutečně je, ale že své funkce nijak nezneužívá. " Ale vy zapomínáte, že jste mě zplodili. Vy, zkorumpovaná pravice," vrátil opozici výpady Babiš.

Šance na úspěch snah ODS, TOP 09 a Úsvitu byla už před jednáním minimálním. Ještě před schůzí to připustil Fiala. Snahu totiž nepodpoří komunisté, podle kterých je Sobotkova vláda menší zlo, než návrat pravicové vlády.

Opozičníky v minulém týdnu rozzuřilo hlasování o ukončení podpory biopaliv. Poslanci hnutí ANO totiž i přes dřívější slova ministra financí Andreje Babiše hlasovali proti ukončení daňového zvýhodnění.

"Jsme tady svědky jakési tiché dohody, na které funguje vládní koalice," prohlásil Fiala. Dohoda podle něj spočívá v tom, že ČSSD realizuje svůj socialistický program a za to umožňuje Babišovi realizovat jeho ekonomické zájmy.

Situaci ve Sněmovně kolem hlasování o nedůvěře vládě jsme sledovali v online zpravodajství.

Živě
Aktualizovat reportáž
22:45

"Umím si představit lépe strávený pracovní čas než dnešní Sněmovnu," přidala se na Facebooku také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Karla Šlechtová
Karla Šlechtová | Foto: ČTK
22:40

Podle premiéra Sobotky bylo od počátku jasné, že opozice nemá dost hlasů na vyslovení nedůvěry, a koalice prokázala, že postupuje jednotně. Vláda bude nyní podle něj pokračovat v práci. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je výsledek hlasování povzbuzením pro koalici k další práci.

Foto: Matej Slávik
22:30

Babiš ke kritickým výrokům členů opozice při debatě na svou adresu konstatoval, že už dávno o sobě neslyšel tolik lží. "Je vidět, že opozice je zoufalá a vymýšlí stále nové lži a nemá jiný program než antibabiš. Ta schůze byla akorát ztracený den pro mě. Jsem rád, že to máme za sebou," uvedl Babiš. Zdůraznil, že vláda je úspěšná.

Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Economia
22:25

"Bylo zřejmé, že to nemůže skončit 101 hlasy pro nedůvěru vlády, ale splnilo to svůj účel. Každý objektivní posluchač si mohl na vlastní oči a uši ověřit, že ministr financí se svými nejbližšími spolupracovníky několik let několikrát lhal a dopouští se jednoznačného obohacování na úkor veřejných rozpočtů ve prospěch Agrofertu," zhodnotil místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek výsledek hlasování, v němž nedůvěru vládě vyslovilo jen 47 poslanců TOP 09, ODS a Úsvitu.


Na adresu koaličních poslanců uvedl, že převzali odpovědnost za "Babišův korupční režim". V reakci na prohlášení šéfa hnutí ANO v rozpravě, že ho zplodily pravicové vlády, Kalousek reagoval, že se "těžko může cítit jako plodnice ministra financí". "Já jsem nikdy žádného estébáka neporodil," poznamenal.

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek | Foto: DVTV
21:45

V tomto volebním období se jednalo o první pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu, výsledek se předpokládal.

21:40

 Poslanci TOP 09, ODS a Úsvitu se kabinet pokusili svrhnout hlavně kvůli sporům o daňové zvýhodnění biopaliv, upozorňovali na údajný střet zájmů ministra financí a majitele skupiny Agrofert Andreje Babiše (ANO).

21:33

Sobotkova vláda přečkala ve Sněmovně pokus části opozice o vyslovení nedůvěry. Poslanci hlasovali o kabinetu hlavně kvůli sporům o podporu biopaliv.

Foto: Ludvík Hradilek
20:15

"Potom chtěli po mně milion eur za to veto na ty biopaliva. Tehdy. Na to jste asi už zapomněli," uvedl Babiš. Jeho politický rival Kalousek označil událost za vážný pokus o úplatkářství nebo vydírání. Doufá, že státní zastupitelství Babišova slova zaznamenalo a koná. Jinak, jak uvedl, po konzultaci s právníky podá do konce týdne trestní oznámení na neznámého pachatele. Buď se ukáže, že Babiš lhal, nebo že nelhal, a pak musí být řečeno, kdo to spáchal, dodal.

Na tiskové konferenci po hlasování Babiš uvedl, že je to čtyři roky stará informace, kterou zveřejnil v pořadu Otázky Václava Moravce. O této nabídce prý sepsal zápis u notáře a vyšetřovala to policie, která to odložila.

20:10

Ministr financí a majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš (ANO) dnes ve Sněmovně při debatě o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě řekl, že po něm v minulosti někdo chtěl kvůli biopalivům milion eur. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska by se záležitostí mělo zabývat státní zastupitelství, možná podá sám trestní oznámení.

Foto: Matej Slávik
19:54

Mimořádná schůze trvá už téměř šest hodin. Přesto z původně 24 přihlášených poslanců jich svůj příspěvek do rozpravy předneslo teprve 14.

19:49

"Je vám jedno, na co se vynakládají prostředky. Tato vláda nespravuje zemi dobře," atakovala vládu Jana Hnyková.

19:00

Jiří Koubek vypočítává, kdo z předních poslanců ANO lhal, když říkal, že bude pro ukončení daňového zvýhodnění biopaliv. "Může mi někdo říct, kde byl nějaký veřejný slib?," ohradil se ostře Jan Volný (ANO)

18:35

Pozornost poslanců s chýlícím se večerem upadá. Zatímco odpoledne jich bylo v sále okolo 180, momentálně tabule hlásí 143 přihlášených zákonodárců. Téměř prázdná je i lavice pro členy vlády.

18:25 ikona ODS online

Miroslava Němcová se trochu odpoutala od kritiky Andreje Babiše a jeho střetu zájmů. Na mušku si totiž vzala i zahraniční politiku vlády, kdy připomněla nesoulad mezi politikou vlády a prezidenta Miloše Zemana.

18:01

Po ostřejších názorových výměnách mezi Kalouskem, Babišem a dalšími se rozprava lehce zabrzdila. U slova je už zhruba čtvrt hodiny poslanec TOP 09 František Laudát, v sále vládne hrobové ticho.

17:32

"Na takovouhle práci klid mít nesmíte," reagoval Miroslav Kalousek na výzvu Andreje Babiše. Sněmovna podle něj nesmí dovolit Babišovi krást.

17:29

"Byl bych rád, kdybyste už nelhali a nezdržovali nás od práce," zakončil svou téměř půlhodinovou řeč Babiš.

17:22

Babiš se pustil do zevrubné rekapitulace kontroverzních rozhodnutí a zakázek, které byly spojovány s Miroslavem Kalouskem. Cituje z knihy Miroslav Kalousek a 20 let jeho úřednických a politických her.

17:12

Babišova slova zdvihají obočí i zástupcům koaličních stran...

17:11

"Já mám střet zájmů, ale nikdy jsem ho nezneužil. Nemám proč. Do politiky jsem se dostal omylem," pokračuje Babiš.

17:07

Andrej Babiš vypočítává, kolik prostoru měli v jeho médiích opoziční předáci. "Vždyť vy tam máte víc prostoru, než já. Tak kde je to ohrožení demokracie?," ptá se ministr financí.

17:01

Poprvé se k pultíku postaví muž, kvůli kterému byla mimořádná schůze svolána. "Jsem rád, že jsem se stal středobodem zájmu opozice. Ale vy zapomínáte, že jste mě zplodili. Vy, zkorumpovaná pravice," vrací úder Andrej Babiš. Podotýká, že obrat jeho firem v souvislosti se státními zakázkami tvoří jen 1,1 procenta obratu Agrofertu.

16:38

"Vstoupil jsem minulou středu do této Sněmovny pevným krokem a stojím si za každým slovem," kontruje Kalousek.

16:36

Hájek vyzval své kolegy-lékaře z poslaneckého klubu ANO, aby splnili Hippokratovu přísahu a podali Kalouskovi pomocnou ruku a pomohli mu zbavit se závislosti na alkoholu.

16:33

"Nestor hereckého ochotnictví, které tu předvádí už dvacet let, byl zase opilý. Ve středu jste pro mě ale byl hulvát čtvrté cenové skupiny," vrací se k minulé středě Hájek, podle nějž Miroslav Kalousek nemá ani svědomí, ani charakter. Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík ho upozornil, aby opatrněji volil slova.

16:29

Konečně. Po dvou a půl hodinách přednostních práv a faktických poznámek se k pultíku dostal první řádně přihlášený poslanec Josef Hájek.

16:23

"My vládu svrhnout nechceme. My jí potřebujeme vyhlásit nedůvěru z jiného důvodu. A to proto, že naše demokracie tímto ztrácí důvěru voličů a občanů," zapojil se do debaty Karel Schwarzenberg.

16:19

Komentář ministra zemědělství Mariana Jurečky k hlasování o nedůvěře.

16:15

"Jestli chcete svrhnout vládu, aby tu prezident opět jmenoval nějakou úřednickou vládu... Nechápu to. Mně to přijde, že se snažíte protahovat jediné téma, které máte. A to antibabišismus," reaguje na výpady vicepremiér a staronový šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

16:12

Přestože KSČM opozici nepodpoří, Filip vládu poměrně tvrdě kritizuje. Položil řečnickou otázku, proč se kabinet chová jako vlády ODS a TOP 09. "Kde je zákon o NKÚ?" ptá se předseda komunistů. Nit suchou nenechal ani na podobě služebního zákona, který podle Filipa neodpolitizoval státní správu. "Byl tady mnohem lepší zákon z roku 2002. Nechali jste se zatlačit do kouta," nebere si servítky.

15:59

Možná se blížíme k začátku regulérní rozpravy. Po záplavě faktických poznámek si vzal s přednostním právem slovo předseda KSČM Vojtěch Filip. Ten poznamenal, že právě komunisti jsou nejsilnější opoziční stranou.

15:43

Vítězslav Jandák a Petr Fiala se špičkují o to, kdo je lepší herec.

15:40

"Je to nedopatření, které se stává maximálně jednou za deset let," sype si Jan Chvojka popel na hlavu za přeřeknutí na adresu Jany Lorencové.

15:39 ikona ODS online

Přeřeknutí Jana Chvojky, který zahrnul poslankyni ANO Janu Lorencovou do tábora Úsvitu, označil poslanec ODS Martin Novotný za příslovečné freudovské přeřeknutí. "Ve své politologické analýze se ale nemýlil," rýpl si Novotný.

15:34

Poslanci očekávají dlouhé jednání. Jasnou většinou si schválili, že mohou jednat i po 21. hodině.

15:32

"Zajímalo by mě, za koho vlastně mluví. Nějak v tom nemám jasno. Nevím, co jsou Národní zájmy, kdo je Úsvit. Připomněl bych dobu, kdy tady byly Věci veřejné, které se pak rozštěpily na Lidem. Takže já bych prostřednictvím pana předsedy rád vzkázal kolegyni Lorencové: vy tady jen pokračujete v hnusu, který tu zavedly Věci veřejné," vyvolala pozdvižení v jednacím sále faktická poznámka Jana Chvojky.

15:29

Rozprava, do níž je řádně přihlášeno 24 poslanců, ještě nemohla začít. Řada zákonodárců se totiž přihlásila s faktickými poznámkami.

15:26 ikona ODS online

"Byl to typický projev ženatého muže. Když se nepochválíš sám, nikdo jiný tě nepochválí," glosuje projev premiéra Sobotky exministr spravedlnosti Pavel Blažek.

15:18

"My prostě nebudeme hlasovat pro kádry z TOP 09 a ODS, se kterými má tato země zkušenosti z dob jejich vládnutí," vysvětluje předseda komunistické frakce Pavel Kováčik s tím, že opozice se se žádostí o podporu svého návrhu na KSČM neobrátila.

15:15

"Proč nám kolegové z opozice ukazují rituální tanec, když neumí oběť střelit? Možná proto, aby nám ukázali, že umí tančit, když už neumí střílet," dává k dobru metaforu poslanec ANO Martin Komárek.

15:13

"Když vy jste vládli, tak vás držel přeběhlík jménem Kott. Přeběhlík z mé strany," odmítl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura tvrzení Sobotky, že jako první začaly deformovat politické prostředí pravicové vlády.

15:07

Sobotka popisuje, co vše musela jeho vláda napravovat po období pravicových vlád. Připomněl situaci v dopravě, čerpání eurodotací nebo přijetí služebního zákona. "Tato vláda pomáhá ekonomice," zmiňuje úspěchy kabinetu.

15:02

"Nemáte žádný důvod vyvolávat toto hlasování proto, že bychom dělali něco jinak, než jsme slíbili," reaguje dál Sobotka na kritiku opozice.

14:58

"Vytvořili jsme vládu, která má stabilní většinu. Proč to opakuji? Proto, že ne vždy tu vlády vznikaly na základě výsledků voleb, na základě většiny v Poslanecké sněmovně," reaguje na předchozí vystoupení premiér Bohuslav Sobotka s odkazem na přeběhlíky.

14:49

Kalouskova dvacetiminutová řeč na téma oligarchizace české politiky skončila a k pultíku se postavil předseda poslaneckého klubu hnutí Úsvit Marek Černoch. Nepřekvapivě kritizuje střet zájmů Andreje Babiše.

14:32

I Kalousek tepe do Babiše. Poukázal i na to, že šéf hnutí ANO vlastní vydavatelství MAFRA a že v Česku podle něj neexistují svobodná média. "Pokud by tu byla, tak by nebylo třeba svolávat mimořádnou schůzi," dál hřímá s odkazem na střet zájmů Kalousek.

14:26

Po Fialovi se slova ujme šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

14:23 ikona ODS online

"Předseda vlády nemá aktivity svého ministra financí pod kontrolou," uzavírá pomalu svou bezmála dvacetiminutovou řeč Fiala. Navrhl řešení: buď změnu resortu, který Babiš povede. Druhá varianta by vyžadovala důsledné oddělení činnosti Agrofertu. V praxi by to podle Fialy znamenalo, že se společnosti z Babišova holdingu nebudou účastnit výběrových řízení pořádaných státem nebo státem vlastněnými společnostmi a nebudou čerpat národní dotace.

14:11 ikona ODS online

Na začátku mimořádné schůze Sněmovny je v sále 177 poslanců. Jako první řečník si k pultíku stoupl šéf ODS Petr Fiala. Ten vyjmenovává, co vše pravicové opozici vadí na Sobotkově vládě. "Vadí nám zejména třídní boj proti živnostníků, který vyvrcholí zavedením elektronickou evidencí tržeb," prohlásil Fiala. Jako důvod, proč opozice nechala svolat mimořádnou schůzi, ale znovu označil střet zájmů Andreje Babiše. "Teď už to není jen ten stálý střet zájmů. Teď už je to zneužití moci ve prospěch jedné skupiny," dodal Fiala s tím, že Babiš svou moc využívá, aby prosazoval zájmy svého holdingu Agrofert.

13:43

"Jsem přesvědčený, že opozice ani nemá reálný důvod, proč toto hlasování vyvolat," prohlásil premiér Bohuslav Sobotka po jednání socialistické frakce.

Foto: ČTK
13:20

"Měli bychom se soustředit na naší práci a ne na to, abychom si brali dvouhodinové přestávky a abychom se vzájemně napadali," řekl před schůzí Sněmovny poslanec ANO Radek Vondráček. "Věřím, že se vyvarujeme osobních útoků. My si myslíme, že střet zájmů jako takový neexistuje, že jsou jen poctiví a nepoctiví politici," doplnil ho místopředseda hnutí Jan Volný.

13:18 ikona ODS online

Předseda ODS Petr Fiala se na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu opět vymezil proti Andreji Babišovi a jeho střetu zájmů. Uznal, že opozice možná nemá dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě a tento pokus je tak odsouzen k neúspěchu. "Co po premiéru Sobotkovi máme právo požadovat je, aby řešil tento konflikt zájmů, toto využívání politiky. Měl by se k tomu postavit čelem," prohlásil Fiala.

13:00

Opozice přesto nemá reálnou šanci, že si vůbec prosadí program schůze, natož, aby se hlasovalo o nedůvěře Sobotkovu kabinetu. Potřebovali by totiž minimálně 101 hlasů a čísla jsou neúprosná: ODS, TOP 09 a Úsvit mají dohromady přesně padesát hlasů. Odpadlíci z Úsvitu Tomio Okamura a Radim Fiala avizovali, že opustí sál. Hlasování se zdrží i 33 komunistických poslanců. A jednotlivé strany vládní koalice avizovaly, že překvapení od jejich poslanců se očekávat nedá.

12:56

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě musí podle jednacího řádu dolní komory podepsat minimálně 50 poslanců. Pod žádost, kterou předali předsedovi Sněmovny Janu Hamáčkovi v pátek, se podepsali poslanci z ODS, TOP 09 a Úsvitu.

12:50

Vážení čtenáři, vítáme vás u online reportáže z mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Opozice na ní chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 27. 5. 2015 0:04
 

Právě se děje

před 8 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Ruská policie provedla razii v bytě Navalného

Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na Twitteru ředitel Navalného Fondu boje s korupcí Ivan Ždanov. Příslušníci speciálních jednotek v rouškách podle Ždanova vylomili dveře moskevského bytu, v němž se v tu chvíli nacházel Oleg Navalnyj, bratr známého politického aktivisty, který byl před více než týdnem krátce po svém návratu do Ruska zatčen a je ve vazbě. Ždanov později upřesnil, že razie souvisí s podezřením úřadů na porušení epidemických opatření.

Policie kromě toho dorazila také do bytu, kde v tuto chvíli žije Navalného manželka Julija. I do něj se podle televize Dožď jednotky dostaly vylomením dveří. Ždanov krátce předtím zveřejnil video, v němž je slyšet, jak se příslušníci bezpečnostních orgánů do bytu dobývají a žena je žádá, aby vyčkali čtvrt hodiny do příjezdu jejího advokáta. Úřady zahájily razii také v kancelářích Fondu boje s korupcí, upozornil Ždanov. Prohlídce se nevyhnula ani právnička Fondu Ljubov Sobolová, informoval server Baza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy