Ženy si vymyslely nemocného chlapce, pří sbírce na "léčbu" z lidí vylákaly statisíce

ČTK ČTK
21. 2. 2019 12:04
Kriminalisté z Havlíčkova Brodu ukončili vyšetřování podvodné sbírky na nemocného Vojtíška. Obvinili dvaačtyřicetiletou a devatenáctiletou ženu, jež si podle vyšetřování vymyslely onkologicky nemocného chlapce a na Facebooku pořádaly v roce 2017 sbírku na jeho léčbu. Podvedly nejméně 158 lidí a získaly stovky tisíc korun, uvedla policie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Starší z žen je nyní ve vězení, mladší je stíhaná na svobodě. Obě ženy podvodem získaly asi 260 000 korun a další materiální pomoc téměř za 42 000 korun. Ženy si k tomuto účelu založily účet v bance, na který přišla většina darů. "Za spáchání pokračujícího přečinu podvodu spáchaného formou spolupachatelství jim v případě odsouzení hrozí pět let vězení," uvedla ve čtvrteční tiskové zprávě mluvčí policie Dana Čírtková.

Uzavřená skupina se na Facebooku jmenovala Podpora pro Vojtíška. Tyto stránky spravovaly další dvě ženy. Jedna, která v době vyšetřování zemřela při dopravní nehodě, byla přímo napojená na obě obviněné. Pokud by loni v září třiačtyřicetiletá žena nezemřela, byla by podle policie zřejmě také mezi obviněnými.

Předávala informace druhé správkyni, jež si ale získané informace dále neověřovala a na sbírku také sama přispívala. Neověřené informace o sbírce zároveň předávala dalším členům uzavřené skupiny a tím rozšiřovala počet přispěvatelů, popsala fungování sbírky Čírtková.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy