Ženy si vymyslely nemocného chlapce, pří sbírce na "léčbu" z lidí vylákaly statisíce

ČTK ČTK
21. 2. 2019 12:04
Kriminalisté z Havlíčkova Brodu ukončili vyšetřování podvodné sbírky na nemocného Vojtíška. Obvinili dvaačtyřicetiletou a devatenáctiletou ženu, jež si podle vyšetřování vymyslely onkologicky nemocného chlapce a na Facebooku pořádaly v roce 2017 sbírku na jeho léčbu. Podvedly nejméně 158 lidí a získaly stovky tisíc korun, uvedla policie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Starší z žen je nyní ve vězení, mladší je stíhaná na svobodě. Obě ženy podvodem získaly asi 260 000 korun a další materiální pomoc téměř za 42 000 korun. Ženy si k tomuto účelu založily účet v bance, na který přišla většina darů. "Za spáchání pokračujícího přečinu podvodu spáchaného formou spolupachatelství jim v případě odsouzení hrozí pět let vězení," uvedla ve čtvrteční tiskové zprávě mluvčí policie Dana Čírtková.

Uzavřená skupina se na Facebooku jmenovala Podpora pro Vojtíška. Tyto stránky spravovaly další dvě ženy. Jedna, která v době vyšetřování zemřela při dopravní nehodě, byla přímo napojená na obě obviněné. Pokud by loni v září třiačtyřicetiletá žena nezemřela, byla by podle policie zřejmě také mezi obviněnými.

Předávala informace druhé správkyni, jež si ale získané informace dále neověřovala a na sbírku také sama přispívala. Neověřené informace o sbírce zároveň předávala dalším členům uzavřené skupiny a tím rozšiřovala počet přispěvatelů, popsala fungování sbírky Čírtková.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy