Ženy píší Zemanovi: Znásilnění jako výhoda? Omluvte se

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
22. 1. 2013 17:40
Urazil jste všechny ženy a znevážil jste oběti znásilnění, píší ženy Zemanovi
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Výrok prezidentského kandidáta Miloše Zemana ohledně "práva první noci" a znásilňování se setkal s negativní reakcí českých žen.

Síť organizací hájících ženská práva v České republice, nesoucí název Česká ženská lobby, se ohradila proti výroku o znásilnění coby evoluční výhodě. Žádá proto omluvu.

Výrok zazněl v přímém přenosu v televizní debatě 18. ledna televize Prima.

"Váš výrok o znásilnění jako evoluční výhodě, který navíc zazněl v přímém přenosu v televizní debatě, je zcela nepřípustný a neomluvitelný. Při vší úctě k Vaší oblibě bonmotů byste jakožto soudný člověk měl rozpoznat, že tohle už bylo daleko za hranicí dobrého vkusu," uvádí se v otevřeném dopise.

Podle předsedkyně České ženské lobby Jany Smiggels Kavkové svými slovy Zeman urazil mnoho žen, včetně samotných obětí sexuálního násilí.

"Slyšet taková slova z úst prezidentského kandidáta je smutné a šokující. Znevažování obětí znásilnění a dalších forem násilí na ženách, které je v naší společnosti bohužel běžné, přežívá právě díky takovýmto rádoby vtipným výrokům, jako byl ten Váš," uvádí Smiggels Kavková s tím, že uvedení takového výroku v televizní debatě má dopad na spoustu lidí.

Výrok Miloše Zemana si poslechněte od 34. minuty:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Miloš Zeman během televizní debaty poukazoval na rozdíly mezi jeho původem a původem Karla Schwarzenberga.

"Víte, jaký byl rozdíl mezi knížaty a mezi zemany? Knížata měla právo první noci. A díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemusela znásilňovat, nemusela tedy vydávat energii na toto znásilňování. Zatímco my zemani jsme si svého práva, nejenom v sexuální oblasti, vždycky toto právo museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali," uvedl Zeman.

Smiggels Kavková uvedla, že si není jistá, zda si prezidentský kandidát následky svého chování vůbec uvědomuje. "Selhání" to podle ní nijak neomlouvá. 

"Vyzývám Vás proto, abyste se za svůj nešťastný výrok omluvil. Je urážkou pro všechny ženy, a nejen pro ně. Vy sám jste přece také otcem a manželem, a tak by úcta k ženám měla být i ve Vašem zájmu," uvedla předsedkyně České ženské lobby.

"Pevně věřím, že svá slova přehodnotíte. Že se jednalo o omyl, a nikoliv o promyšlený výrok, za kterým si i nadále stojíte," zakončila dopis Smiggels Kavková.

Česká ženská lobby je síť organizací hájící práva žen v České republice. Spadají do ní mimo jiné APERIO - Společnost pro zdravé rodičovství, Asociace podnikatelek a manažerek ČR, Český helsinský výbor, Český svaz žen, Evropská kontaktní skupina, Fórum 50 %, Gender Studies, Hnutí za aktivní mateřství, Klub K2, Manushe, Moravská asociace podnikatelek a manažerek, NESEHNUTÍ Brno, Oddělení Gender & sociologie (SOÚ AV ČR) nebo ROSA - centrum pro týrané a osamělé ženy a Unie porodních asistentek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy