Ženy, které nechodí na gynekologické prohlídky, dostanou samoodběrové sady

ČTK ČTK
16. 2. 2021 8:55
Ženy ve věku 50 až 65 let, které nechodí pravidelně na preventivní gynekologické prohlídky, budou od úterý dostávat poštou samoodběrové sady. Pomocí nich si mohou samy odebrat stěr z děložního čípku a odeslat ho na vyšetření do laboratoře. Cílem je včas odhalit změny, které by mohly vést k rakovině děložního čípku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

O pilotním projektu informovalo Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Preventivními prohlídkami u gynekologa je možné předejít rakovině děložního čípku, kterou ročně onemocní asi 800 žen a přes 300 jich zemře. Pravidelně na tyto kontroly podle ústavu chodí jen 35 procent žen nad 50 let.

"Podle návodu, který je přiložen v poštovní zásilce, žena provede odběr vzorku z pochvy a v hygienickém balení jej pak zdarma zašle spolu s podepsanými dokumenty do specializované laboratoře, která vzorek vyhodnotí a přibližně do jednoho měsíce zašle zpět výsledek vyšetření společně s dalšími pokyny," uvedl vedoucí Národního screeningového centra Karel Hejduk.

Vyšetření má odhalit přítomnost vysoce rizikového lidského papilomaviru (HPV), který rakovinu děložního čípku způsobuje. Pokud se přítomnost HPV prokáže, neznamená to, že žena rakovinu má nebo ji dostane. Má ale podle Hejduka vyšší riziko jejího vzniku a odborníci pak ženě doporučí, aby navštívila svého gynekologa.

Lékaři upozorňují na to, že zejména u žen starších 60 let se často nedaří onemocnění zachytit včas, tedy v době, kdy je vyléčitelné. Starší ženy se někdy ostýchají na prohlídky ke gynekologovi chodit, důvodem zanedbávání prevence může být i nedostatek času či velká vzdálenost do ordinace.

Některé ženy se také domnívají, že po přechodu už na pravidelné gynekologické prohlídky chodit nemusí. "Ale právě toto je tragickým omylem, protože rakovina děložního hrdla se vyvíjí zhruba deset až 15 let," uvedl Marián Hajdúch, ředitel laboratoře Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci. Ta bude odebrané vzorky zpracovávat a informovat ženy o výsledku.

Cílem je oslovit až 5000 žen, v první fázi dostane zásilku asi 800 žen pojištěných u RBP (dříve Revírní bratrská pokladna).

 

Právě se děje

před 20 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy