V Česku letos zemřelo nejvíce lidí za posledních 20 let, obyvatel díky migraci přesto přibývá

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 9. 2017 10:16
Za první půl rok se počet lidí v Česku zvedl. Důvodem je hlavně migrace. Nejvíce lidí přišlo do Česka z Ukrajiny a Slovenska. Počet mrtvých se meziročně zvýšil. Počet narozených je zhruba stejný jako v loňském roce.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Počet obyvatel ČR se v prvním pololetí zvýšil o 9200 na 10,588 063 lidí. Přírůstek zajistila zahraniční migrace, a to zejména z Ukrajiny a Slovenska. Zemřelých bylo více než narozených. Od ledna do konce června zemřelo 57 787 lidí, což je v tomto období nejvíce od roku 1996. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Do ČR se v prvním pololetí přistěhovalo 22 590 lidí, vystěhovalo se jich 11 088. Ukrajinců přibylo zhruba 2600, Slováků 2100 a Vietnamců 700.

V prvních šesti měsících roku se narodilo 55 528 dětí. Je to zhruba stejně jako ve stejném období loni, kdy byl počet narozených největší za posledních šest let. Mimo manželství se narodilo 49 procent dětí, za celý loňský rok to bylo 48,6 procenta. Nejvíce dětí porodily ženy ve věku 30 a 31 let, u prvorozených převládaly rodičky ve věku 28 a 29 let.

Počet zemřelých se meziročně zvýšil o 3505, hlavně kvůli prvnímu čtvrtletí. V lednu zemřelo 12 300 lidí, což byl lednový rekord. Výrazně nadprůměrný počet úmrtí byl také v únoru. "Na vysokém počtu zemřelých na počátku roku se podílela jak nepříznivá epidemiologická situace, tak věkové složení obyvatel," uvedli statistici. Ve druhém čtvrtletí byl naopak počet zemřelých meziročně nižší. Muži umírali v průměru ve věku 72,9 let, ženy ve věku 79,9 let. Před dosažením prvního roku života zemřelo 138 dětí.

Svateb se v Česku v prvních šesti měsících uskutečnilo 18 792, meziročně o 1062 méně. Ve dvou třetinách případů do manželství vstupoval dosud svobodný muž i svobodná žena, zhruba v jedné osmině šlo o svatbu rozvedeného muže a rozvedené ženy. Nejvíce ženichů bylo ve věku 30 let, ženy se nejčastěji vdávaly ve 27 letech.

Podle dosud dostupných údajů se v ČR do konce června uskutečnilo zhruba 17 500 potratů. Z toho v 9900 případech šlo o uměle přerušené těhotenství, samovolných potratů pak bylo 6800.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy