Zemřel Ivan Rajmont, bývalý ředitel činohry Národního divadla. Bylo mu 70 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 12. 2015 21:23
Zemřel významný český režisér, držitel ceny Alfréda Radoka, Iva Rajmont. Byl dlouhodobě nemocný. Působil v Národním divadle, Činoherním studiu, Divadle na Vinohradech, divadle Na Zábradlí a dalších scénách, pracoval pro televizi i rozhlas.
Ivan Rajmont před premiérou inscenace Rock'n'Roll
Ivan Rajmont před premiérou inscenace Rock'n'Roll | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ve věku 70 let po dlouhé nemoci zemřel režisér Ivan Rajmont, první polistopadový šéf činohry Národního divadla (ND) v Praze. Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk s odkazem na oznámení rodiny. Podrobnosti posledního rozloučení s významnou postavou tuzemské kultury se řeší.

Rajmont vedl činohru ND a byl také někdejším tvůrcem slavné epochy ústeckého Činoherního studia, uměleckým vedoucím činohry libereckého divadla F. X. Šaldy a hostoval na řadě dalších divadelních scén. Známá je jeho práce pro televizi a rozhlas i dlouholeté pedagogické vedení mladých adeptů herectví.

Z jeho posledních realizací je možné zmínit Goethova Fausta inscenovaného pro Malé divadlo "domovské" liberecké scény či hru Pavla Landovského Hodinový hoteliér. Text měl premiéru ve zkušebně pražského Divadla na Vinohradech loni na podzim, necelý týden po Landovského úmrtí. V roce 2013 Rajmont zaujal svým nastudováním komedie Ruská zavařenina od Ludmily Ulické v ostravské Aréně, která se v anketě Divadelních novin stala Inscenací roku.

Koloběh divadel

Rajmont se narodil 29. července 1945 v Hradci Králové, mládí ale prožil v Liberci, kde začal studovat na technice. Nastoupil jako kulisák libereckého divadla. Později absolvoval režii na Divadelní fakultě pražské Akademie múzických umění (DAMU) a v roce 1971 přijal své první angažmá v Karlových Varech.

Po čtyřech sezonách pak přestoupil do ústeckého Činoherního studia. Jako umělecký šéf a režisér vedl tuto scénu s krátkou přestávkou až do roku 1986. S ústeckým souborem mimo jiné úspěšně uvedl hru Jakub a jeho pán v adaptaci Milana Kundery, jehož autorství se před tehdejším režimem tajilo.

Od roku 1986 pak u Rajmonta následovalo tříleté období v pražském Divadle Na zábradlí. Koncem roku 1989 se jako nový šéf ujal činohry ND. Za jeho působení se uskutečnila rozsáhlá reorganizace scény, pro činohru bylo otevřeno Stavovské divadlo, vznikla komorní scéna Kolowrat. Soubor pod Rajmontovým vedením odehrál 57 inscenací. Hra Rok na vsi v úpravě Miroslava Krobota byla odměněna prestižní Radokovou cenou.

Třikrát se Rajmont představil publiku v ruské Jaroslavli. Poprvé v roce 1997. V roce 1991 režíroval televizní inscenaci Havlovy Audience a o tři roky později Klímovu Kláru a dva pány.

Rajmont do ND přivedl nové osobnosti. Z Brna přišel například Miroslav Donutil. Mezi Rajmontovy tamní významné inscenace patří Čechovův Strýček Váňa, Shakespearův Cymbelín, Ibsenova Divoká kachna či hra Rock'n'roll britského dramatika Toma Stopparda s živou produkcí skupiny The Plastic People of the Universe.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy