Zemřel bojovník české jednotky "pouštních krys" Viktor Wellemin, bylo mu 97 let

ČTK ČTK
19. 8. 2020 17:03
Ve věku 97 let ve středu zemřel válečný veterán Viktor Wellemin. Byl jedním z posledních československých účastníků bojů z druhé světové války u severoafrického Tobruku, zúčastnil se také bojů u Dunkerque. O úmrtí informoval ministr obrany Lubomír Metnar a potvrdili ho i zástupci Leteckého klubu generála Janouška. Pohřeb uskuteční v pátek na židovském hřbitově v Praze.
Válečný veterán Viktor Wellemin.
Válečný veterán Viktor Wellemin. | Foto: ČTK

Podle ministerstva obrany se Wellemin narodil 24. března 1923 v Praze v židovské rodině. Měsíc poté, co Němci vyhlásili protektorát, odešel tehdy sedmnáctiletý Viktor se svým o čtyři roky starším bratrem Adolfem do emigrace. Dostal se až do Palestiny a v červenci 1942 oba bratři vstoupili do formující se československé jednotky na Blízkém východě.

Jeho prvním bojovým nasazením byla obrana Haify, poté pod velením generála Karla Klapálka bojoval u Tobruku. Po přesunu do Velké Británie absolvoval výcvik u motorizované jednotky ve Skotsku a zúčastnil se bojových operací u Dunkerque, kde byl těžce raněn do levé ruky. V říjnu 1945 se vrátil do osvobozeného Československa, kde zjistil, že jeho rodina byla nacisty vyvražděna. Jako západní voják byl následně z armády propuštěn.

Za své zásluhy obdržel řadu vyznamenání včetně medaile Za chrabrost, vojenské medaile VB-SV a britského vyznamenání Africa Star. V roce 2015 obdržel Záslužný kříž ministra obrany ČR III. stupně a v roce 2017 Záslužný kříž ministra obrany ČR II. stupně. V roce 2015 se stal laureátem Ceny Paměti národa.

"Pro Letecký klub generála Janouška je to velká ztráta, protože Viktor byl pro nás vzorem svou laskavostí, skromností, životním optimismem a energií, kterou nás dokázal vždy povzbudit," uvedli za letecký klub Jaroslav Klacek a Pavel Rákosník. Poznamenali, že při pravidelném měsíčním setkávání členů klubu Wellemin "rád pro dobrou náladu zahrál na harmoniku a ochutnal i skvělou whisky".

Video: U po vylodění u Tobruku jsme si vykopali "hrobečky" a vzdorovali blechám, říká veterán Jiří Poláček

Veterán Jiří Poláček: Po vylodění u Tobruku jsme si kopali “hrobečky” a vzdorovali blechám. | Video: Paměť národa
 

Právě se děje

Další zprávy