Zemřel jezuita Ludvík Armbruster. Česku přibližoval Japonsko a asijskou kulturu

Domácí Domácí
18. 12. 2021 16:43
Ve 93 letech zemřel v Praze známý jezuitský kněz, filozof a bývalý děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Ludvík Armbruster. Fakulta to uvedla na svém webu a potvrdil i jezuitský řád. Od šedesátých let minulého století působil Armbruster v Japonsku.
Ludvík Armbruster.
Ludvík Armbruster. | Foto: Paměť národa

Ludvík Armbruster se narodil roku 1928 v Praze, kde prožil dětství a mládí. Rodina mluvila česky, ale po dědečkovi z otcovy strany pocházela z Rakouska. Proto měl mladý Ludvík rakouské občanství, které ho po válce zachránilo před dlouholetou internací.

V roce 1947 nastoupil do řádového noviciátu na Velehradě, po jeho ukončení začal studovat na jezuitském filozofickém učilišti v Děčíně, kde byl komunisty zadržen a převezen do internace do Bohosudova.

Profesor Ludvík Armbruster, medaile Za zásluhy, za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství
Profesor Ludvík Armbruster, medaile Za zásluhy, za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství | Foto: Ludvík Hradilek

Kvůli rakouskému původu musel opustit republiku. V Římě dokončil filozofická studia na Gregoriánské univerzitě a stal se katolickým knězem. Od roku 1961 až do začátku devadesátých let působil v Japonsku. Přednášel filozofii na univerzitě Sofia v Tokiu, nejdříve jako docent a od roku 1969 jako řádný profesor. Ve svých pozdějších přednáškách přibližoval evropskému publiku svět asijské filozofie, náboženství, stejně jako možnosti dialogu kultur.  

Po sametové revoluci se vrátil do Prahy. V letech 2003-2010 byl děkanem Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Od prezidenta Klause dostal v roce 2008 medaili za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství. Svůj dramatický životní příběh popsal v knize rozhovorů s publicistou Alešem Palánem, nazvané Tokijské květy, zachytil ho podrobně také archiv Paměti národa

VIDEO: Vzpomínky Ludvíka Armbrustera na komunistický režim. 

Kněz Armbruster: I mezi estébákama byly zbytky lidí | Video: Paměť národa, Post Bellum
 

Právě se děje

Další zprávy