Zemřel Ivo Možný, přední český sociolog. Bylo mu 84 let

Domácí Domácí
10. 9. 2016 12:17
Po krátké nemoci zemřel v sobotu ve věku 84 let přední český sociolog Ivo Možný. Serveru Lidovky.cz to potvrdila jeho rodina. Možný působil na Masarykově univerzitě v Brně, kde byl zakladatelem a prvním děkanem Fakulty sociálních studií. Zabýval se především proměnami české rodiny a sociální politiky.
Sociolog Ivo Možný
Sociolog Ivo Možný | Foto: ČTK

Praha - Přední český sociolog Ivo Možný v sobotu zemřel ve věku 84 let. Patřil k odborníkům, kteří ovlivnili celé generace nejen studentů sociálních věd. Jeho věty se podle serveru Lidovky.cz, který na Možného úmrtí jako první upozornil, objevují i v nálezech Ústavního soudu.

Ivo Možný působil na Masarykově univerzitě v Brně, kde byl zakladatelem a prvním děkanem Fakulty sociálních studií. Zabýval se především proměnami české rodiny a sociální politiky.

V roce 1969 mu komunistický režim zakázal přednášet na vysokých školách, živil se proto jako odborník v manželské a předmanželské poradně. V akademické dráze mohl pokračovat až po listopadové revoluci 1989.

O Iva Možného pak neúspěšně usilovaly takřka všechny politické strany. Sociolog zároveň celou polistopadovou éru komentoval společenské dění - zejména právě z pohledu rodiny a rodinné politiky.

Loni převzal Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru společenské vědy.

"Je to smutná zpráva, protože jako sociolog a jako člověk, který měl pohled na společnost, se věnoval hodně věcem kolem rodiny, kolem mezigeneračních postupů a i takovým věcem jako dopadům vzdělávání. Proto myslím, že ten pohled, který poskytoval, byl naprosto neocenitelný a v našem prostředí patřil k jedněm z mála, kdo byl skutečně vybaven jakousi jasnozřivostí tyto věci kolem sebe analyzovat. V této souvislosti mě napadá, že jeho odchod vnímám jako takový nenapravitelný šrám ve světě. Ale na něm samotném bylo vždy vidět, že vidí v mladších generacích budoucnost a ten životní optimismus a síla z něj sálala při každém setkání," řekl serveru Lidovky.cz sociolog Jiří Zlatuška.

 

Právě se děje

Další zprávy