Zemřel Ivo Možný, přední český sociolog. Bylo mu 84 let

Domácí Domácí
10. 9. 2016 12:17
Po krátké nemoci zemřel v sobotu ve věku 84 let přední český sociolog Ivo Možný. Serveru Lidovky.cz to potvrdila jeho rodina. Možný působil na Masarykově univerzitě v Brně, kde byl zakladatelem a prvním děkanem Fakulty sociálních studií. Zabýval se především proměnami české rodiny a sociální politiky.
Sociolog Ivo Možný
Sociolog Ivo Možný | Foto: ČTK

Praha - Přední český sociolog Ivo Možný v sobotu zemřel ve věku 84 let. Patřil k odborníkům, kteří ovlivnili celé generace nejen studentů sociálních věd. Jeho věty se podle serveru Lidovky.cz, který na Možného úmrtí jako první upozornil, objevují i v nálezech Ústavního soudu.

Ivo Možný působil na Masarykově univerzitě v Brně, kde byl zakladatelem a prvním děkanem Fakulty sociálních studií. Zabýval se především proměnami české rodiny a sociální politiky.

V roce 1969 mu komunistický režim zakázal přednášet na vysokých školách, živil se proto jako odborník v manželské a předmanželské poradně. V akademické dráze mohl pokračovat až po listopadové revoluci 1989.

O Iva Možného pak neúspěšně usilovaly takřka všechny politické strany. Sociolog zároveň celou polistopadovou éru komentoval společenské dění - zejména právě z pohledu rodiny a rodinné politiky.

Loni převzal Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru společenské vědy.

"Je to smutná zpráva, protože jako sociolog a jako člověk, který měl pohled na společnost, se věnoval hodně věcem kolem rodiny, kolem mezigeneračních postupů a i takovým věcem jako dopadům vzdělávání. Proto myslím, že ten pohled, který poskytoval, byl naprosto neocenitelný a v našem prostředí patřil k jedněm z mála, kdo byl skutečně vybaven jakousi jasnozřivostí tyto věci kolem sebe analyzovat. V této souvislosti mě napadá, že jeho odchod vnímám jako takový nenapravitelný šrám ve světě. Ale na něm samotném bylo vždy vidět, že vidí v mladších generacích budoucnost a ten životní optimismus a síla z něj sálala při každém setkání," řekl serveru Lidovky.cz sociolog Jiří Zlatuška.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy