Zemanovy pády baví web. Palec a únava, říká tým

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
31. 1. 2013 8:52
Kdo záběry sestříhal a zveřejnil, Česká televize zatím neví
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Záběry momentů prvních hodin po vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách, které unikly z České televize, se rychle šíří po českých sociálních sítích.

"Jedná se o takzvané hrubé materiály, které vznikly při natáčení pro zpravodajství a volební vysílání a nebyly určeny k vysílání v této podobě. Někdo, jehož totožnost neznáme, je o své vůli zpracoval a zveřejnil," uvedla mluvčí ČT Michaela Fričová s tím, že televize nyní celou záležitost prověřuje.

V sestříhaném videu Zeman nejprve klopýtne o kabel, poté bojuje s hluchým sluchátkem a nakonec se skácí ze schodů a i přes rychlou reakci ředitele televize Petra Dvořáka ho od jistého pádu zachrání až kožené křeslo.

"Zase kdybyste mně dali informaci o tom, že je tam schod, což jste mně nedali, tak bych málem, ale málem, neupadnul. Naštěstí jsem se zachránil. Děkuji všem, kdo mně nepomohli. Takže pane řediteli, kde máme popelníček?" prohlásí Zeman po pádu a následně připomíná "slavný" pád Fidela Castra. "Ale na rozdíl ode mě on se položil, já jsem se nepoložil," dodává.

Zemanovy výtky po pádu směřovaly zejména na ochranku. Nově zvolený prezident si v rozhovoru s Václavem Moravcem postěžoval, že ho nikdo z ochranky nezachránil. "Musel jsem se zachránit sám. Na první začátek práce této ochranky to není zrovna nejslavnější," uzavřel Zeman.

Na video jako první upozornil server Mediář.cz, který také zanedlouho poté uvedl, že video už někdo zablokoval. Stihlo ho však sdílet dostatečné množství lidí na to, aby byly záběry na internetu dohledatelné i po zablokování původního sestřihu.

Citlivější palec

Zemanův tým však nejistou chůzi nově zvoleného prezidenta vysvětluje velkou únavou a operovaným palcem na noze a obavy o jeho zdravotní stav odmítá.

"Zdravotní stav Miloše Zemana je vynikající, to potvrdila i lékařská prohlídka, které se podrobil před prezidentskou volbou. Ale kvůli opakované operaci palce na noze má fobii, aby nezakopl," řekl serveru iDnes.cz místopředseda Strany práv občanů Zdeněk Štengl.

"Ten palec má samozřejmě citlivější. To je jasné, když do něj lékaři řízli. Ale co se týče motoriky, je Miloš naprosto v pořádku," dodal předseda strany Zemanovců Vratislav Mynář.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 8 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy