Arcibiskupství: Zeman lže. Nikdy jsme neslibovali, že církevní restituce skončí v roce 1991

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 6. 4. 2017 14:36
Pražské arcibiskupství se ohradilo proti středečnímu tvrzení prezidenta Miloše Zemana, který tvrdil na diskusi s občany ve středočeských Úholičkách, že někdejší kardinál František Tomášek sliboval, že restituce skončily rokem 1991 a církev už nic dalšího nebude požadovat. "Jedná se o lež, kardinál Tomášek nikdy nic takového neřekl," píše arcibiskupství na Twitteru. Podle hradního mluvčího Ovčáčka byl tento Tomáškův výrok v minulosti citován celou řadou lidí. "Doposud nebylo jednoznačně prokázáno, že výrok nebyl vyřčen," řekl Ovčáček.
Prezident Miloš Zeman v Úholičkách, kde výrok o církevních restitucích pronesl.
Prezident Miloš Zeman v Úholičkách, kde výrok o církevních restitucích pronesl. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman na středeční debatě s občany ve středočeských Úholičkách řekl, že kardinál František Tomášek sliboval, že restituce skončily rokem 1991 a církev už nic dalšího nebude požadovat. Toto tvrzení ale ve čtvrtek popřelo pražské arcibiskupství na svém Twitteru.

"Jedná se o lež, kardinál Tomášek nikdy nic podobného neřekl," píše arcibiskupství. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka byl tento Tomáškův výrok v minulosti citován celou řadou lidí. "Doposud nebylo jednoznačně prokázáno, že výrok nebyl vyřčen," informoval Ovčáček. V roce 2012 tento výrok připisovaný Tomáškovi pronesl v Poslanecké sněmovně bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Pražské arcibiskupství zveřejnilo několik článků, ve kterých se o údajném výroku kardinála hovoří. Tomášek byl v roce 1991 ve funkci kardinála byl pouze tři měsíce. Od března se kardinálem stal Miloslav Vlk. Kontroverzní výrok měl Tomášek pronést v srpnu 1991, tedy v době, kdy nevykonával církevní úřad.

"V srpnu 1991 vykonavatelem žádného církevního úřadu, nemohl jménem církve za nic poděkovat, natož pak pronášet závažná stanoviska o majetkoprávním narovnání mezi státem a církvemi," píše se v článku pražského arcibiskupství.

Dále Miloš Zeman řekl, že nedorazil na pohřeb kardinála Vlka kvůli církevním restitucím. "Pan kardinál byl zásadním příznivcem církevních restitucí a já nejsem, protože se domnívám, že církevní restituce jsou přehnané," řekl Zeman.

Biskup Václav Malý označil Zemanovy důvody pro neúčast na pohřbu kardinála Miloslava Vlka za trapné. "Oportunisticky vytáhl dokola omílané téma církevních restitucí," zlobí se na Facebooku Malý. Biskup Zemanovi také vyčetl, že vede "podbízivou a ideově lacinou kampaň."

Kardinál Dominik Duka se k slovům prezidenta o Miloslavu Vlkovi nechce vyjadřovat. "Biskupská konference se usnesla, že k tomto tématu už se nebudeme vracet," vzkázal Dominik Duka.

Biskup Tomáš Holub řekl, že kardinál Vlk by měl pochopení pro podobné vyjádření. "Pan kardinál Vlk se na to jistě dívá shora s porozuměním. Pan prezident má svobodu slova," řekl Aktuálně.cz Holub.

Zemanův kritik

Miloslav Vlk prezidenta Zemana v minulosti často kritizoval, naposledy v zimě, když mu vyčítal, že se snažil protlačit bývalého šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta na post velvyslance ve Vatikánu. Vlk tehdy tvrdil, že Vatikán mohl chápat jeho snahy jako "nepřijatelný tlak."

Kritiku od kardinála si vysloužil také za okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana. Bývalý pražský arcibiskup kvůli tomu vyzval k neúčasti na ceremoniálu 28. října na Pražském hradě.

Kardinál Miloslav Vlk zemřel minulý měsíc ve věku 85 let. V závěru života Vlk trpěl rakovinou plic s metastázemi do kostí.

 

Právě se děje

Další zprávy