Arcibiskupství: Zeman lže. Nikdy jsme neslibovali, že církevní restituce skončí v roce 1991

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 6. 4. 2017 14:36
Pražské arcibiskupství se ohradilo proti středečnímu tvrzení prezidenta Miloše Zemana, který tvrdil na diskusi s občany ve středočeských Úholičkách, že někdejší kardinál František Tomášek sliboval, že restituce skončily rokem 1991 a církev už nic dalšího nebude požadovat. "Jedná se o lež, kardinál Tomášek nikdy nic takového neřekl," píše arcibiskupství na Twitteru. Podle hradního mluvčího Ovčáčka byl tento Tomáškův výrok v minulosti citován celou řadou lidí. "Doposud nebylo jednoznačně prokázáno, že výrok nebyl vyřčen," řekl Ovčáček.
Prezident Miloš Zeman v Úholičkách, kde výrok o církevních restitucích pronesl.
Prezident Miloš Zeman v Úholičkách, kde výrok o církevních restitucích pronesl. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman na středeční debatě s občany ve středočeských Úholičkách řekl, že kardinál František Tomášek sliboval, že restituce skončily rokem 1991 a církev už nic dalšího nebude požadovat. Toto tvrzení ale ve čtvrtek popřelo pražské arcibiskupství na svém Twitteru.

"Jedná se o lež, kardinál Tomášek nikdy nic podobného neřekl," píše arcibiskupství. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka byl tento Tomáškův výrok v minulosti citován celou řadou lidí. "Doposud nebylo jednoznačně prokázáno, že výrok nebyl vyřčen," informoval Ovčáček. V roce 2012 tento výrok připisovaný Tomáškovi pronesl v Poslanecké sněmovně bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Pražské arcibiskupství zveřejnilo několik článků, ve kterých se o údajném výroku kardinála hovoří. Tomášek byl v roce 1991 ve funkci kardinála byl pouze tři měsíce. Od března se kardinálem stal Miloslav Vlk. Kontroverzní výrok měl Tomášek pronést v srpnu 1991, tedy v době, kdy nevykonával církevní úřad.

"V srpnu 1991 vykonavatelem žádného církevního úřadu, nemohl jménem církve za nic poděkovat, natož pak pronášet závažná stanoviska o majetkoprávním narovnání mezi státem a církvemi," píše se v článku pražského arcibiskupství.

Dále Miloš Zeman řekl, že nedorazil na pohřeb kardinála Vlka kvůli církevním restitucím. "Pan kardinál byl zásadním příznivcem církevních restitucí a já nejsem, protože se domnívám, že církevní restituce jsou přehnané," řekl Zeman.

Biskup Václav Malý označil Zemanovy důvody pro neúčast na pohřbu kardinála Miloslava Vlka za trapné. "Oportunisticky vytáhl dokola omílané téma církevních restitucí," zlobí se na Facebooku Malý. Biskup Zemanovi také vyčetl, že vede "podbízivou a ideově lacinou kampaň."

Kardinál Dominik Duka se k slovům prezidenta o Miloslavu Vlkovi nechce vyjadřovat. "Biskupská konference se usnesla, že k tomto tématu už se nebudeme vracet," vzkázal Dominik Duka.

Biskup Tomáš Holub řekl, že kardinál Vlk by měl pochopení pro podobné vyjádření. "Pan kardinál Vlk se na to jistě dívá shora s porozuměním. Pan prezident má svobodu slova," řekl Aktuálně.cz Holub.

Zemanův kritik

Miloslav Vlk prezidenta Zemana v minulosti často kritizoval, naposledy v zimě, když mu vyčítal, že se snažil protlačit bývalého šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta na post velvyslance ve Vatikánu. Vlk tehdy tvrdil, že Vatikán mohl chápat jeho snahy jako "nepřijatelný tlak."

Kritiku od kardinála si vysloužil také za okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana. Bývalý pražský arcibiskup kvůli tomu vyzval k neúčasti na ceremoniálu 28. října na Pražském hradě.

Kardinál Miloslav Vlk zemřel minulý měsíc ve věku 85 let. V závěru života Vlk trpěl rakovinou plic s metastázemi do kostí.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy