Zeman: Ruská televize lže v dokumentu o okupaci z roku 1968

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2015 16:19
Podle nedávno odvysílaného ruského dokumentu byla invaze zákrokem proti chystanému převratu v Československu, který mělo na svědomí NATO.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Matej Slávik

Tábor - Ruská televize lže v dokumentu o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 do Československa, řekl prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci v Táboře. Invazi označil za zločin.

Podle nedávno odvysílaného ruského dokumentu byla invaze vojsk paktu v srpnu 1968 zákrokem proti chystanému převratu v Československu, který mělo na svědomí NATO.

Takovou interpretaci odmítl i premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).

Vedení mělo důvěru

"Nebyla to chyba, byl to zločin. Na tomto názoru samozřejmě trvám. Tady je vidět, že žurnalistická informovanost, v tomto případě informovanost ruské televize, je ve psí, protože samozřejmě nešlo o žádný pokus o ozbrojený převrat," řekl Zeman.

Tehdejší politické vedení Československa mělo podle něj důvěru drtivé většiny společnosti.

"Takže ruská televize lže a žádný jiný komentář, než že je to novinářská lež, se k tomu říci nedá," dodal prezident.

Ministr zahraničí Zaorálek si nedávno i kvůli dokumentu předvolal ruského velvyslance v Česku, aby mu osobně vyjádřil své znepokojení. Není podle něj možné hrubě zkreslovat pravdu o událostech roku 1968.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy