Zeman přijme Hamáčka se Staňkem za dva týdny. Hodlá je usmířit

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 28. 6. 2019 12:00
Prezident Zeman přijme 12. července předsedu ČSSD Jana Hamáčka a ministra kultury Antonína Staňka. Zeman při včerejší návštěvě Vysočiny řekl, že chce předsedu ČSSD a ministra kultury usmířit. Informovala o tom Česká televize. Mluvčí Jiří Ovčáček Aktuálně.cz informoval, že schůzka se bude konat na zámku v Lánech.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: ČTK

ČSSD usiluje o odvolání Staňka z funkce ministra kultury a o jmenování Michala Šmardy (ČSSD) jeho nástupcem. Zeman odmítl Staňkovu demisi přijmout a dosud nevyhověl ani návrhu na jeho odvolání, který mu na konci května poslal předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Zdůvodňuje to především tím, že Staněk se podle něj pokusil rozkrýt ekonomické nesrovnalosti a za to by neměl být trestán. ČSSD odmítá, že by to se snahou o odvolání Staňka souviselo.

Sociální demokracie požaduje, aby Staněk v čele ministerstva skončil do konce června. Zeman ale v pátek zahajuje na Vysočině dovolenou a dal najevo, že situaci urychleně řešit nebude. Ústava podle něj nestanovuje lhůtu, kdy má ministra odvolat.

ČSSD mluví o možnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta, pokud by prezident s výměnou nadále otálel. Hamáček ve čtvrtek po schůzce se Zemanem a po jednání vedení sociální demokracie řekl, že se Česká republika dostala na hranu ústavní krize.

O jejím řešení bude v pátek dopoledne jednat s premiérem Babišem. Chce od něj slyšet, jaký má předseda vlády plán. Babiš odmítá podat kompetenční žalobu. Věří tomu, že se situaci podaří vyřešit. Pokud Zeman nebude chtít Staňka odvolat, plánuje se s ním sejít. Zástupci sněmovní opozice vyzývají k ústavní žalobě na prezidenta.

Udržovat chaotickou situaci na ministerstvu kultury není dobré, míní místopředseda ČSSD:

Udržovat chaotickou situaci na ministerstvu kultury není dobré. Je nedůstojné držet tam pana Staňka déle, než je nutné, míní místopředseda ČSSD. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy