Zeman přijme Hamáčka se Staňkem za dva týdny. Hodlá je usmířit

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 28. 6. 2019 12:00
Prezident Zeman přijme 12. července předsedu ČSSD Jana Hamáčka a ministra kultury Antonína Staňka. Zeman při včerejší návštěvě Vysočiny řekl, že chce předsedu ČSSD a ministra kultury usmířit. Informovala o tom Česká televize. Mluvčí Jiří Ovčáček Aktuálně.cz informoval, že schůzka se bude konat na zámku v Lánech.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: ČTK

ČSSD usiluje o odvolání Staňka z funkce ministra kultury a o jmenování Michala Šmardy (ČSSD) jeho nástupcem. Zeman odmítl Staňkovu demisi přijmout a dosud nevyhověl ani návrhu na jeho odvolání, který mu na konci května poslal předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Zdůvodňuje to především tím, že Staněk se podle něj pokusil rozkrýt ekonomické nesrovnalosti a za to by neměl být trestán. ČSSD odmítá, že by to se snahou o odvolání Staňka souviselo.

Sociální demokracie požaduje, aby Staněk v čele ministerstva skončil do konce června. Zeman ale v pátek zahajuje na Vysočině dovolenou a dal najevo, že situaci urychleně řešit nebude. Ústava podle něj nestanovuje lhůtu, kdy má ministra odvolat.

ČSSD mluví o možnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta, pokud by prezident s výměnou nadále otálel. Hamáček ve čtvrtek po schůzce se Zemanem a po jednání vedení sociální demokracie řekl, že se Česká republika dostala na hranu ústavní krize.

O jejím řešení bude v pátek dopoledne jednat s premiérem Babišem. Chce od něj slyšet, jaký má předseda vlády plán. Babiš odmítá podat kompetenční žalobu. Věří tomu, že se situaci podaří vyřešit. Pokud Zeman nebude chtít Staňka odvolat, plánuje se s ním sejít. Zástupci sněmovní opozice vyzývají k ústavní žalobě na prezidenta.

Udržovat chaotickou situaci na ministerstvu kultury není dobré, míní místopředseda ČSSD:

Udržovat chaotickou situaci na ministerstvu kultury není dobré. Je nedůstojné držet tam pana Staňka déle, než je nutné, míní místopředseda ČSSD. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy