Zeman navrhl Ústavnímu soudu zrušení služebního zákona

Domácí Domácí
Aktualizováno 7. 11. 2014 16:47
Prezidentu Zemanovi vadí obsah zákona i to, jak byl přijatý.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman předložil Ústavnímu soudu návrh na zrušení zákona o státní službě. Návrh odůvodňuje procedurou přijetí i ustanoveními zákona. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

"Navrhuje se, aby Ústavní soud zrušil buď zákon jako celek, anebo jeho určitá ustanovení, která podle názoru prezidenta republiky nejsou ústavně konformní," uvedl Ovčáček.

Mezi argumenty nechybí ani paragraf 173, týkající se takzvaných politických náměstků. Právě ten Zeman nejvíce kritizoval ve svém projevu v dolní komoře Parlamentu na začátku září. "Je potřeba zaměstnat své zasloužilé a především loajální funkcionáře. Tato politická šlechta uspokojí zhrzené ambice těch, kdo se nedostali na funkce odborné," prohlásil tehdy.

Prezident poslance varoval, že se na Ústavní soud obrátí v případě, pokud ze zákona nezmizí ustanovení o náměstcích a přehlasují i jeho veto. To se stalo před dvěma týdny, kdy pro bylo celkem 123 poslanců, včetně těch z ODS a TOP 09.

Sobotka je v klidu

K služebnímu zákonu se Zeman vrátil i v nedávných Hovorech z Lán, kdy vláda podle hlavy státu normu "zku...la", když ustoupila tlaku Miroslava Kalouska. Podle prezidenta totiž podoba zákona bez generálního ředitelství, jak si prosadila opozice, státní správu více politizuje, než aby ji depolitizovala. 

Hrad návrh podal pouhý den poté, co norma vyšla ve sbírce zákonů. Přesto by však návrh na její zrušení neměl mít vliv na to, aby služební zákon začal platit od nového roku. I z toho důvodu, že je velmi nepravděpodobné, že by Ústavní soud do konce roku stihl rozhodnout.

Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) přesto Zemanova hrozba Ústavním soudem nechávala v klidu. "Případnou ústavní stížnost prezidenta Zemana pokládám na základě vyjádření celé řady právních expertů za nepodloženou. Zákon o státní službě ústavu nijak neporušuje," vzkázal předseda vlády už dříve.

 

Právě se děje

Další zprávy