Zeman má nové adepty na ústavní soudce, "zbytečnému" Senátu je ale osobně nepředstaví

ČTK Domácí ČTK, Domácí
31. 3. 2019 21:50
Prezident Miloš Zeman má další dva kandidáty na ústavního soudce poté, co mu Senát odmítl schválit do této funkce advokáta Aleše Gerlocha. Osobně je ale horní komoře představit nechce kvůli tomu, že Senát má za zbytečný a vyhlídky svého adepta na zvolení by tak mohl zhoršit. Zeman to uvedl v nedělním rozhovoru pro Českou televizi.
Miloš Zeman s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, snímek z roku 2015.
Miloš Zeman s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, snímek z roku 2015. | Foto: ČTK

"Nejsem si úplně jist, zda by to ještě nezhoršilo situaci, protože vzhledem k mému postoji vůči Senátu jako zbytečné instituci u některých senátorů to vyvolává vůči mé osobě idiosynkrasii (přecitlivělost až nesnášenlivost), takže bych možná ještě přilil oleje do ohně," řekl Zeman.

Zdůvodnil tak svou absenci při obhajobě Gerlochovy nominace. V době jejího projednávání byl na návštěvě Karlovarského kraje.

Prezident neprozradil, o kom uvažuje jako o budoucím ústavním soudci. "Až se z dvou jmen, které teď mám na mysli, pro některé rozhodnu - a to vyžaduje i promluvit si s tímto člověkem - tak to oznámím v první řadě Senátu formou návrhu," uvedl.

Prorektor Karlovy univerzity Gerloch dostal minulý týden od senátorů v tajné volbě jen 19 ze 64 odevzdaných hlasů. Důvodem odmítnutí byly pochybnosti senátorů o Gerlochově morální integritě, kterou vyjádřili hlavně zástupci lidovců, Starostů, TOP 09 a uskupení Senátor 21.

"Pokud opoziční kluby si prožily pětiminutovku své herostratovské slávy, tak uškodily ne mně, ale uškodily především Ústavnímu soudu, protože ten mohl mít skvělého odborníka," komentoval rozhodnutí horní komory Zeman.

Zeman loni na podzim - ještě předtím, než oficiálně navrhl Aleše Gerlocha -uvedl, že má tři kandidáty. Jedním z nich byl předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, který potvrdil, že se jej prezident v létě nezávazně ptal, zda by s tím souhlasil. Spekuluje se také o místopředsedovi Nejvyššího soudu Romanu Fialovi či právníku Zdeňku Koudelkovi. Toho již prezident navrhl na zástupce ombudsmanky, ale sněmovnou neprošel. Koudelku už neúspěšně navrhoval na ústavního soudce i Zemanův předchůdce Václav Klaus.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy