Zeman jmenoval 17 nových soudců, popřál jim čistý stůl

ČTK ČTK
17. 6. 2014 15:36
Soudci posílí především okresní soudy v Ústeckém kraji, jež dlouhodobě patří k nejpřetíženějším v republice.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval 17 nových soudkyň a soudců, kteří posílí především okresní soudy v Ústeckém kraji, jež dlouhodobě patří k nejpřetíženějším v republice.

Hlava státu třinácti ženám a čtyřem mužům popřála, aby se jim dařilo řešit případy a měli čistý stůl.

Zeman novým soudcům řekl, že je nešťastný, když na konci pracovního dne má nevyřízené spisy a nemá čistý stůl.

"A protože jedno z kritérií hodnocení efektivity soudců je počet nedodělků, dovolte, abych vám velmi netradičně kromě zdraví, štěstí, úspěchů popřál čistý stůl ve vaší práci," podotkl prezident.

Noví soudci zamíří na území celkem tří krajských soudů - středočeského, ústeckého a královéhradeckého. Celkem 11 z nich poslal návrh ministryně do obvodu Krajského soudu v Ústí nad Labem: čtyři souhlasili se svým přidělením k okresnímu ústeckému soudu, dva se chystají do Mostu a dva do České Lípy.

Pomalost soudů je největším neduhem

Po jednom má přijít do Teplic, Děčína a Jablonce nad Nisou. Jedné posily se mají dočkat také okresní soudy na Praze-západ a Praze-východ, dále v Mělníku, Kladně, Příbrami a Ústí nad Orlicí.

Naposledy jmenoval Zeman soudce obecných soudů loni v prosinci, kdy na Hradě složilo slavnostní slib 24 mužů a žen. Prezident jim tehdy popřál, aby odolali politickým tlakům a rozhodovali rychle. Pomalost řízení je totiž podle něj jedním z největších neduhů české justice.

Slavnostní ceremoniál související s justicí se na Hradě odehraje i ve čtvrtek, kdy Zeman jmenuje ústavním soudcem dosavadního prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy