Zeman: Spory o profesory jsou pěnou dní, důležitý je rozvoj

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 3. 2014 16:52
Prezident vystoupil na slavnostním uvedení nového rektora UK Tomáše Zimy.
Miloš Zeman sleduje inauguraci rektora UK Tomáše Zimy
Miloš Zeman sleduje inauguraci rektora UK Tomáše Zimy | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Jádrem spolupráce hlavy státu a akademické obce má podle prezidenta Miloše Zemana být rozvoj znalostní společnosti.

Vše ostatní, včetně sporů o jmenování profesorů, je pěna dní. Zeman to řekl při úterním uvedení nového rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy do úřadu.

Právě UK se za minulého vedení nejvíc angažovala ve sporech mezi prezidentem a akademiky.

Prezident právě v nejvyšším funkcionáři nejstarší české univerzity vidí záruku dobré spolupráce s akademickou obcí, při které "bychom neměli podléhat mediálním zveličením a žabomyším sporům, ale ptát se po reálné substanci této spolupráce".

Tou je podle něj znalostní společnost. "A kdo jiný než právě akademická obec by měl na tomto, chcete-li snu, chcete-li vizi, která je samozřejmě dlouhodobá a která překračuje horizont obvyklých politických funkčních období, participovat," nechal se slyšet.

Zimovi prezident znovu pogratuloval ke zvolení a následuje starodávný zvyk po ceremoniálu plánoval předat brk a bibli. Podotkl, že se brk na Hradě na rozdíl od bible velmi obtížně sháněl.

Zima už předtím z rukou bývalého rektora Václava Hampla převzal symboly univerzity-pečetidlo, žezlo, klíč, prsten a rektorský řetěz se zlatou medailí.

Se Zemanem se Zima sešel už v únoru, bavili se mimo jiné o budoucím rozvoji univerzity. Školu se 17 fakultami, více než 50 tisíci studenty a ročním rozpočtem přes osm miliard korun povede nový rektor do roku 2018.

"Exhibicionistické excesy"

Zeman se ve svém vystoupení vrátil i ke sporu okolo jmenování literárního vědce Martina Putny profesorem. Prezident podle něj nemá právo hodnotit odbornou schopnost uchazečů, ale může zaujmout postoj k předpokladům typu morální integrity jednotlivých kandidátů.

Důstojnost vysokoškolského profesora podle Zemana vyžaduje, aby u něho nedocházelo k "exhibicionistickým excesům". Nepovažuje tak například za vhodné "mávat prezervativem při návštěvě papeže Benedikta XVI."

Proti možnému nejmenování Putny se ostře postavila akademická obec v čele s UK, kde literát učí. Zeman nakonec Putnu jmenoval, dekret mu ale předal tehdejší ministr školství.

Prezidentovo otálení při jmenování Putny bylo jeho prvním sporem s akademickou obcí. Dva rektory poté nepozval na Hrad na oslavu státního svátku, což nejvyšší představitele vysokých škol pobouřilo natolik, že se jich většina na slavnost také nedostavila.

Prezident nechtěl jmenovat Putnu profesorem kvůli akademikovu údajně nevhodnému chování na veřejnosti. Odborníci tehdy označovali Zemanův krok za svévolný.

Zeman se poté rozhodl pravomoci jmenovat profesory vzdát. Téměř devadesát profesorů muselo pak na jmenování dlouhé měsíce čekat, než Zeman nedávno jmenovací dekrety podepsal. Předá je ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) 21. března.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík řekl, že podnik si je situace vědom a rozhodnutí respektuje. Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

před 1 hodinou

Furch se vrací do KHL, bude chytat za Dinamo Minsk

Český hokejový brankář Dominik Furch se po sezoně strávené ve švédském Örebru vrací do Kontinentální ligy, kde uzavřel roční smlouvu s Dinamem Minsk. Dohodu, o které minulý týden informovala ruská média, potvrdil běloruský účastník KHL na svém webu.

Třicetiletý Furch působil v KHL už v letech 2015 až 2019, nejdříve chytal tři sezony za Omsk a potom rok za Čerepovec. Účastník dvou mistrovství světa a olympijských her v Pchjongčchangu odešel do Ruska z mateřské Slavie.

V uplynulé sezoně Furch odchytal ve švédské lize za Örebro 46 zápasů s průměrem 2,26 obdržené branky, úspěšností zákroků 91,77 procenta a čtyřikrát udržel čisté konto.

V KHL odchytal Furch včetně play off 234 utkání s průměrem 2,12 obdrženého gólu na utkání, s úspěšností 92,4 procenta a dvacetkrát si připsal nulu. V extralize absolvoval 237 utkání a v reprezentaci má na kontě 29 duelů

Zdroj: ČTK
Další zprávy