Děkuji, příteli Zemane. I za Bacha, vyznal se Kwaśniewski

ČTK ČTK
26. 5. 2015 23:30
Polský exprezident označil prezidenta Zemana za jednoho ze svých nejlepších přátel.
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander Kwaśniewski | Foto: Reuters

Lány/Praha  - Ke zhruba hodinové neformální schůzce se v úterý na zámku v Lánech sešel prezident Miloš Zeman s bývalou polskou hlavou státu Aleksanderem Kwaśniewským.

Politici debatovali o aktuálním dění a poté si společně v lánském zámeckém kostele poslechli hudbu Johanna Sebastiana Bacha, sdělil bez bližších podrobností hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Po schůzce se Kwaśniewski zapsal do knihy hostů lánského zámku. Ve svém vzkazu označil bývalý sociální demokrat Zemana za "jednoho z nejlepších přátel".

Bývalý polský prezident se ve středu zúčastní konference o bezpečnosti v Poslanecké sněmovně a setká se s jejím předsedou Janem Hamáčkem (ČSSD). Konference se zúčastní také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), policejní prezident Tomáš Tuhý nebo bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Kwaśniewski stál v čele Polska v letech 1995 až 2005, tedy v období, do kterého spadalo Zemananovo předsednictví české vládě (1998-2002). Do Česka přijel krátce poté, co v polských prezidentských volbách zvítězil euroskeptický Andrzej Duda. Tomu Zeman v úterý k jeho úspěchu pogratuloval a vyjádřil přesvědčení, že oba státníci navážou na předchozí úspěšnou spolupráci Polska a Česka.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy