Zeman chce ochranku pro dceru. Rozhodne Kubice

Domácí Domácí
31. 1. 2013 12:28
Náměstek policie Tomáš Kužel s návrhem souhlasí a považuje ho za rozumný
Kateřina Zemanová zřejmě dostane ochranku.
Kateřina Zemanová zřejmě dostane ochranku. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Miloš Zeman požaduje ochranku pro svoji dceru Kateřinu. Pro server iDnes.cz to potvrdila mluvčí Zemanova týmu Hana Burianová.

Náměstek policejního prezidia Tomáš Kužel s návrhem souhlasí a považuje ho za rozumný. "Vzhledem k tomu, že dcera pana Zemana byla v předvolebním a volebním období dost exponována, a jak sleduji vyjádření v médiích, tak se bude podílet na nějakých kolech i nadále, tak to považuji i za rozumné," řekl.

Nyní Kužel čeká, až Zemanův tým podá návrh, aby jej mohl zpracovat a následně postoupit ministru Kubicemu, který vydá definitivní rozhodnutí. Kužel předpokládá, že Kubice návrh schválí.

"Pan ministr se ale vyjádřil, že je zcela v kompetenci policie vyhodnotit konkrétní bezpečnostní rizika. Pokud tam budou, samozřejmě žádost podepíše," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Například Zemanova manželka prozatím ochranku nemá, ačkoli má na ni spolu s budoucím prezidentem nárok od chvíle jeho zvolení.

"V tuto chvíli jsme v kontaktu se štábem Miloše Zemana a domlouváme se na úrovni nastavení ochrany," řekl ve středu deníku Aktuálně.cz náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel.

Budoucímu prezidentovi byla policejní ochranka přidělena v sobotu. Již v neděli Zemana doprovázela do Nového Veselí na Žďársku, kde úspěšný kandidát obývá apartmán v prostorách bývalého zámečku.

Podívejte se, jak Miloš Zeman slavil své vítězství ve volbách

Zeman se nedlouho po vyhlášení výsledků voleb nechal slyšet, že by si svou ochranku raději vybral sám. Odkázal přitom na nedávný incident v Chrastavě, kde atentátník bez povšimnutí policejní ochranky sedmkrát vystřelil z airsoftové pistole na současnou hlavu státu Václava Klause.

Odborník na bezpečnost Andor Šándor ale upozorňuje, že takové počínání by nebylo moudré.

"Nedokážu si představit, jak by Miloš Zeman jakožto naprostý neodborník své bodyguardy vybíral a jaká kritéria by při výběru zohledňoval. Rozhodnutí by mělo náležet do rukou policejního prezidenta, případně jeho náměstka," řekl Šándor. 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy