Zeman: Bartuškovy výroky o Ukrajině jsou fašistické

ČTK ČTK
28. 4. 2015 19:05
Václav Bartuška se podle Zemana dopustil fašistického výroku, když odpovídal na dotaz na možný zásah neoznačených ruských vojáků v Pobaltí.
Miloš Zeman při návštěvě Karlovarského kraje
Miloš Zeman při návštěvě Karlovarského kraje | Foto: ČTK

Praha – Vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška se podle prezidenta Miloše Zemana dopustil fašistického výroku, když mluvil o upalování a zabíjení na Ukrajině jako způsobech, jak řešit ruskou intervenci. Zeman to dnes řekl na mítinku v Rakovníku při své návštěvě Středočeského kraje.

Václav Bartuška online v redakci Aktuálně.cz
Václav Bartuška online v redakci Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zeman na Husově náměstí na dotaz jednoho z občanů, jak by se dalo bránit proti fašismu a jeho vůdcům a zda by se o to mohla zasadit Hradní stráž, odpověděl, že nezná fašistické vůdce v České republice, přesněji řečeno významné vůdce. Podotkl, že kdysi byl - a podle Zemana celkem právem - obviňován z fašizujících tendencí šéf republikánů Miroslav Sládek.

"Dnes z fašizujících tendencí je někdy obviňována takzvaná Dělnická strana sociální spravedlnosti, ale ta má soudě podle volebních výsledků naprosto nepatrný vliv. Já bych spíš fašizující tendence viděl u Václava Bartušky," uvedl Zeman.

V interview pro server Neovlivni.cz odpovídal vládní zmocněnec na dotaz na připravenost na možný zásah neoznačených ruských vojáků v Pobaltí tak, jako předtím intervenovali na Krymu a východě Ukrajiny.

"Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku. To je celé," řekl v rozhovoru Bartuška. "Toto, chcete-li konkrétní případ, je opravdu fašistický výrok," prohlásil Zeman. Podle něj však jde jen o "úlet jednotlivce". O žádném organizovaném, vlivném a mocném fašistickém hnutí v čele se silnými vůdci prý prezident neví.

Bartušku za jeho výrok kritizoval také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

O Rusku v pořadu Alter eko diskutovali politolog Michael Romancov a velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. | Video: Michal Romancov
 

Právě se děje

Další zprávy