Zemanovi lidé už začali chystat druhou prezidentskou kandidaturu. Jako její šéf byl osloven Jansta

Domácí Domácí
9. 6. 2016 8:23
Zda prezident Miloš Zeman půjde do příštích prezidentských voleb, zatím není jasné. Svou případnou kandidaturu chce oznámit až příští rok v březnu. Lidé, kteří za ním stojí, však už nyní připravují, kdo by mohl být v jeho volebním výboru. Mluví se o právníkovi Miroslavu Janstovi, bývalém ministrovi obrany Jaroslavu Tvrdíkovi, daňovém poradci Pavlu Galuškovi nebo kancléř Vratislavu Mynářovi, kterému stále chybí bezpečnostní prověrka.
Miroslav Jansta by měl být šéfem volebního výboru při druhé kandidatuře Miloše Zemana na prezidenta
Miroslav Jansta by měl být šéfem volebního výboru při druhé kandidatuře Miloše Zemana na prezidenta | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman ještě neoznámil, zda se svůj mandát v prezidentských volbách v lednu 2018 pokusí obhájit, ale jeho lidé se už začali připravovat. Podle zjištění Hospodářských novin se už podnikatel a místopředseda Strany práv občanů Martin Nejedlý shání, kdo by mohl být členem Zemanova volebního výboru.

Pozici šéfa volebního výboru, který dohlíží na financování kampaně, odpovídá za všechny závazky a kontroluje volební účet, nabídl Miroslavu Janstovi. Jansta je právník, člen ČSSD a předseda České unie sportu, jenž Zemana dlouhodobě podporuje. "Rozhodně jsem připraven Miloše Zemana veřejně podpořit, pokud bude kandidovat. Považuji ho za státníka a v dnešní neklidné době ideální hlavu státu," řekl HN Jansta.

Minulou Zemanovu volební kampaň řídil hradní kancléř Vratislav Mynář, tomu ale stále chybí prověrka a o své roli v možné nadcházející kampani nechce mluvit. "Já osobně jsem připraven na všechno," komentoval.

Volební výbor, do jehož čela musí podle zákona ustavit každý kandidát na prezidenta a má mít tři až pět členů. Podle informací HN láká Nejedlý do týmu také Jaroslava Tvrdíka. Bývalý ministr obrany je v současné době šéfem česko-čínské obchodní komory a zástupcem šanghajské společnosti CEFC. Ani Jaroslav Tvrdík o své pomoci se znovuzvolením prezidenta nechce mluvit. Ale i v jeho zájmu by bylo, aby na Hradě zůstal Zeman, který má k Číně kladný postoj.

Dalším členem volebního výboru by mohl být daňový poradce Pavel Galuška, který měl ve volbách v roce 2013 na starosti účetnictví Zemanovy kampaně. "Pokud se rozhodne jít do obhajoby a já budu osloven, abych nějak pomohl, opět se toho rád zúčastním," řekl Galuška.

V prezidentských volbách se kromě Zemanovy kandidatury spekuluje i o kandidatuře textaře a podnikatele Michala Horáčka, europoslanece Jiřího Pospíšila nebo šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého.

Není jisté, že Zeman půjde znovu do voleb, vyžaduje to totiž velkou osobní statečnost. Kdyby prohrál, tak hodně ztratí, tvrdí textař Michal Horáček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 41 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 57 minutami

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy